Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: miejsca pamięci i pomniki Cmentarz choleryczny z lat 1847-49 w Przełajce

Siemianowice Śląskie

Cmentarz choleryczny z lat 1847-49 w Przełajce

Przy czerwonym szlaku turystycznym PTTK, “Szlak Husarii Polskiej”, prowadzący przez Przełajkę, m.in. do pobliskich Piekar Śląskich na “Sośniej Górze” stoi murowa kapliczka poświęcona św. Izydorowi Oraczowi. Zaś na zboczach wymienionego wzniesienia zlokalizowano cmentarz choleryczny, na którym chowano zmarłych na cholerę, w latach 1847-49, jaka nawiedziła tereny Górnego Śląska.

Na Górny Śląsk, m.in. w rejonie ówczesnych Siemianowic, Dąbrówki Wielkiej, epidemia cholery miała “przyjść” za pośrednictwem rosyjskich żołnierzy zarażanych nią, podczas walki z powstańcami listopadowymi w latach 1830-31, a ci mają (według przekazów) swoją mogiłę w Sosnowcu-Milowicach, gdzie mniej więcej przebiegała granica rosyjsko-pruska, aż ta dotarła do pruskich żołnierzy. Potem znów nastąpił powrót zarazy, przypuszczalnie “z przerwami”, do roku 1838. I po raz czwarty “zawitała” w latach klęski urodzajów, tym samym wielkiego głodu, w latach 1847-49, która pochłonęła ok. 50 tysięcy mieszkańców Górnego Śląska. Zgodnie z surowym rozporządzeniem władz pruskich, zmarłych na cholerę chowano z dala od osad ludzkich i kolonii mieszkalnych, dlatego teren dawnego cmentarza zlokalizowany jest na zboczu przełajkowej “Sośniej Góry”.

Można do niego trafić idąc wspomnianym szlakiem, od miejscowego kościoła z lat 30. XX wieku, a po znalezieniu się wśród przełajkowych pól m.in. prawie w połaciach kukurydzy, wejść na teren (w chwili obecnej jeszcze ogrodzonego siatką) ogólnie dostępny, przez uchyloną dwuskrzydłową bramą i udać się lekko w dół. Po jakimś czasie pojawi się samotne drzewo, ogrodzone kamiennym murkiem, no..., może jego fragmentami. Pod drzewem w 1999 roku umieszczono nowy krzyż, osadzony na postumencie, na którym widnieje napis: “SETNA ROCZNICA ZMARŁYCH 17.9.1999”, zaś na samym krzyżu, taka treść: “Ś.P. 150 ROCZNICA ŚMIERCI 1999 R.I.P.” Według dostępnych “źródeł”, głównie parafialnych, zostało tam pochowanych przynajmniej 11 osób, które udało się zidentyfikować przez jednego z miejscowych monografów, na podstawie dostępnych mu dokumentacji. Od 2008 roku, corocznie przed 01.11., cmentarz porządkuje młodzież z koła ekologicznego i klasy przyrodnicze z II LO im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich.

Zaproponował: KeepTalking

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Siemianowice Śląskie
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na