Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca przyroda: jeziora i rzeki Warszawa - Żoliborz. Starorzecze Rudawki

Warszawa

Warszawa - Żoliborz. Starorzecze Rudawki

Jeszcze pod koniec XVII w. przez północną Wolę i wschodni Żoliborz płynęła rzeka Rudawka, zwana też Rudawą, w górnym biegu - Pisią. Jej bagienne brzegi porastał las, głównie olchowy. Rudawka miała swoje źródła w rejonie Powązek i Lasku na Kole. Dalej płynęła przez Powązki, przez dzisiejszy Park Olszyna, Słodowiec i Marymont, spotykając się z Wisłą w Lesie Bielańskim, w okolicy dzisiejszych ulic Klaudyny i Podleśnej. W rejonie obecnych ulic Powązkowskiej i Elbląskiej znajdowała się wioska, a nieco dalej usytuowały się młyny.

W połowie XVIII w. tereny wsi Powązki wydzierżawione zostały przez księcia Adama Czartoryskiego i jego małżonkę Izabellę z Flemingów. Wówczas nad brzegami Rudawki powstała romantyczna posiadłość wiejska, a nurt rzeki został przegrodzony tamami, które utworzyły tu rozległy staw na wprost Jasnego Dworu, będącego książęcą siedzibą. Wtedy to po raz pierwszy zdeformowano bieg rzeki.

W wieku XVIII i XIX bagienne tereny nad Rudawką były stopniowo osuszane i melioryzowane, a sama rzeka kanalizowana, co sukcesywnie zmniejszało poziom wody w Rudawce. Nurt jej widoczny był jeszcze w czasach II wojny światowej. Działania wojenne doprowadziły do zrujnowania tam i stawów oraz kanałów regulujących rzekę. Rudawka przemieniła się częściowo w bagienne rozlewiska, częściowo wyschła. Obecnie rzeka w większej części zanikła lub płynie w postaci wód podskóskórnych. Przebieg rzeki został ostatecznie zatarty przez budowę trasy AK. Jej niewielkie pozostałości w Parku Olszyna i w rejonie jej ujścia do Wisły zostały skanalizowane.

Śladem po rzece są też kilkusetmetrowy fragment jej wyschniętego koryta i zagłębienia po stawach z czasów posiadłości Czartoryskich przy trasie AK, od wiaduktu w pobliżu głównego wejścia na Cmentarz Powązkowski do okolic ulicy Broniewskiego (okolice ulic Sybilli i Izabelli). Również wzdłuż trasy AK, w rejonie ulic Kaskadowej i Gdańskiej znaleźć można wyraźne fragmenty starorzecza i dawnego koryta Rudawki. Istnienie rzeki i jej nazwa utrwalone zostały w nazwach osiedli Rudawka, Marymont-Potok i Marymont-Ruda.

Obszary dawnego przebiegu Rudawki na terenie Żoliborza są nadal zadrzewione, a nawet zalesione i świetnie nadają się do kilkukilumetrowych spacerów, a nawet przejażdżek rowerowych - od ulicy Sybilli przez Park Olszyna, ulice Ogólną, Kaskadową i Gdańską, aż po Osiedle Potok do ulicy Gwiaździstej, gdzie dzisiejsza Rudawka występuje w postaci kanałku w parku na Kępie Potockiej. Dla rowerzystów pewne utrudnienia występują na odcinku między ulicami Słowackiego i Kaskadową, gdzie droga biegnie wąską ścieżką leśną.

Zaproponował: marywil

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Warszawa
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na