Historia wsi Krzyworzeka sięga 1264r., kiedy to w historycznych kronikach pojawiła się wzmianka o wsi Pniewo - tak brzmiała pierwsza nazwa miejscowości. Wtedy to miejscowość miała być lokowana na prawie średzkim. Dzięki dekretom wydanym przez Bolesława Pobożnego, we wsi zbudowano m.in. obecny kościół i dzwonnicę. Budowla w stylu romańskim oprócz sakralnej, pełniła również funkcję warowną. Sam kościół przez wieki doczekał się przebudowy, jednakże warowna dzwonnica, do dziś zachowała swój niezmienny kształt i romański styl.
Ze wspomnianą budowlą wiąże się również miejscowa legenda która przetrwała do obecnych czasów. Według legendy w czasie wojny Polski z Krzyżakami w latach 1330 - 1332, po jednej z potyczek król polski Władysław Łokietek uciekał przed Krzyżakami. Na swoje schronienie miał wybrać właśnie Krzyworzekę, która swojego króla ukryła w warownej dzwonnicy.
Nie wiadomo ile w tej legendzie prawdy, jednakże na początku 2014r. przed miejscową szkołą podstawową odsłoniętą drewnianą rzeźbę króla Władysława Łokietka, który w prawej ręce trzyma miecz, a w lewej miniaturę dzwonnicy z tutejszego kościoła. Rzeźba znajduje się tuż przy głównej trasie do Wielunia.