W Szczawnicy, na zakolu Dunajca nie sposób nie zauważyć wystającej z jego nurtu skały. Skała zbudowana z czorsztyńskiego wapienia ma 9,5 m wysokości, a jej wierzchołek znajduje się na wysokości 438 m n.p.m. Skała ta nazywa się Kotuńka ponieważ wyłania się z nurtu Dunajca niczym przyczajony kot. Na temat nazwy tej skały pisała już w 1869 r. Jadwiga Łuszczewska - poetka i powieściopisarka - "zwana jest Kotunią, bo psotliwym ruchem wyglądając z wody, niby kot chytrze się czai..."
W roku 1875 na szczycie skały postawiona została rzeźba górala witającego gości przybywających do uzdrowiska. Rzeźba wieńczyła skałę przez 37 lat tj. do 1912 r. Po długiej przerwie w 1997 r. na skale ponownie została ustawiona trzymetrowej wysokości figura górala podhalańskiego. Skała ta jest jedną z atrakcji turystycznych miejscowości, często przy niskim stanie wody oblegana przez turystów robiących sobie przy niej pamiątkowe zdjęcia.
Dodatkową atrakcją są treningi kajakarzy górskich. Po lewej stronie Kotuńki nurt Dunajca jest wyjątkowo rwący i tworzą się zawirowania, co jest wykorzystywane przez kajakarzy. Zawieszone bramki tworzą taki naturalny tor treningowy.