W miejscowości Budziszewice (woj. łódzkie, pow. tomaszowski, DW 715), przy ul. J. Ch. Paska 83 wznosi się neogotycka świątynia. Jest to kościół pw. Przemienienia Pańskiego, wybudowany w latach 1907 - 1909 według projektu architekta gubernialnego Feliksa Nowickiego. Jest to obiekt ceglany, posadowiony na kamiennym cokole, jednonawowy z trójbocznie zamkniętym prezbiterium.
Obok kościoła znajduje się cmentarz z XIX w. a najstarszy zachowany na nim nagrobek pochodzi z 1845 r. Około 20 m od świątyni, przy ul. J. Ch. Paska (vis a vis przykościelnego parkingu) znajduje się stara, ceglana kapliczka z figurą przedstawiającą Jezusa, który prawą ręką błogosławi, a w lewej trzyma kulę - symbol świata. Obiekt widać, że jest bardzo stary i oglądając go odniosłem wrażenie, że kapliczka jest częścią nieistniejącego, murowanego ogrodzenia.
Kościół pw. Przemienienia Pańskiego wraz z cmentarzem i ogrodzeniem jest wpisany do rejestru zabytków.
Ciekawostki:
Parafia w Budziszewicach powstała w 1364 r. Obecny kościół jest czwartą świątynią w tej miejscowości. Pierwszą ufundował wraz z wyposażeniem książę mazowiecki Ziemowit (strawił ją pożar). To samo nieszczęście spotkało drugi kościół. Trzeci przetrwał do XIX w.