Łomna, wieś leżąca w gminie Czosnów, na wschodnim skraju Puszczy Kampinoskiej to jedna z najstarszych osad na Mazowszu. Wspomina o niej papież Hadrian IV w swojej bulli z 1155 r. Wieś należała wówczas do Zgromadzenia Kanoników Regularnych Laterańskich z Czerwińska. Zakonnicy pozostawali gospodarzami Łomnej do 1819 r., do czasu kasaty ich zgromadzenia. Dobra zakonne sprzedano hrabiemu Adamowi Trębickiemu. Do rodziny Trębickich majątek należał do czasów II wojny światowej.
Przez wieki, gdy Łomna należała do kanoników, istniała tutaj parafia przez nich zarządzana. Jej centrum stanowił drewniany kościół pw. św. Mikołaja Biskupa. Nietrwałą świątynię zastąpił w 1874 r. nowy, murowany obiekt. Ówczesna właścicielka wsi Zofia Trębicka zleciła przygotowanie projektu kościoła architektowi Henrykowi Marconiemu. Zniszczoną w czasie walk I wojny światowej klasycystyczną budowlę zrekonstruowano w 1929 r.
Kościół św. Mikołaja Biskupa w Łomnej jest od 20.12.1961 r. chronionym zabytkiem. W rejestrze NID nadano mu numer 622015.