Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Lamkowo

Warmińskie kapliczki

W tej cichej i spokojnej miejscowości, leżącej trochę na uboczu, a zarazem będącej rozwidleniem dróg do okolicznych wsi, możemy odnaleźć kilka warmińskich kapliczek. Cztery znajdują się dokładnie w centrum Lamkowa i w zasadzie otaczają parafialny kościół, natomiast dwie znajdują się już dalej, na kolonii przy polnej drodze prowadzącej do Krokowa.

Jedną z nich - skromną, Maryjną - odnajdziemy za płotem na terenie prywatnym. Wybudowano ją w stylu klasycystycznym w pierwszej połowie XIX w., jest murowana z cegły i przykryta dwuspadowym daszkiem z blachy. Zdobi ją jedynie niewielka półkolista, przeszklona wnęka od frontu, umieszczono w niej figurki i inne elementy kultu.

Wokół kościoła parafialnego usytuowane są pozostałe trzy kapliczki, najbardziej eksponowana jest ta, która stoi przy drodze na miejscowy cmentarz. Jest to budowla eklektyczna pochodząca z 1893 r., o czym informuje nas metalowa chorągiewka na szczycie. Posiada od frontu schodki prowadzące do dużej otwartej niszy z figurą Matki Boskiej, całość zwieńczona jest wielospadowym daszkiem z metalowymi krzyżykami i oryginalną kopułką z hełmem kryjącą dzwonniczkę. Kapliczkę gruntownie odnowiono w 2000 r.

Po przeciwnej stronie przy ulicy stoi kapliczka neoklasycystyczna z 1873 r., murowana z cegły i trochę masywna w swym wyglądzie. Od frontu ma dwie wnęki - jedna jest duża, przeszklona z ciekawą figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem, mniejsza, otwarta zawiera figurkę Chrystusa.

Podążając dalej w kierunku miejscowości Derc, ale wciąż okrążając przykościelny mur, ustawiono ostatnią kapliczkę z tych znajdujących się w centrum. Jest to późnobarokowa budowla pochodząca najprawdopodobniej z drugiej połowy XVIII w., murowana z cegły i otynkowana na podmurówce z kamieni polnych. Jej przód tworzą dwie wnęki, w dolnej, większej i oszklonej umieszczono figurę Jezusa Miłosiernego, natomiast górna, otwarta jest pusta. Kapliczka jest nieznacznie przechylona i zdecydowanie wymaga szybkiej renowacji.

Do dwóch ostatnich, tych usytuowanych na kolonii, musimy udać się dalej w kierunku wspomnianej wsi Derc i po ponad 1 km skręcić w polną drogę po prawej stronie. Droga wiedzie malowniczo wśród pól i po porozrzucanych nielicznych, starych siedliskach. Przy jednym z nich stoi kapliczka neoklasycystyczna, bardzo podobna do tej opisywanej poprzednio. Również jest murowana i otynkowana z identycznym układem od frontu, w dolnej niszy znajduje się figura Ukrzyżowanego Chrystusa. Kapliczkę można łatwo przeoczyć, gdyż latem skrywa ją płaszcz zieleni i tylko na tym tle kontrastująca biel wskazuje nam jej położenie.

Od ostatniej dzieli nas dosłownie kilka kroków, jednakże to chyba właśnie o niej możemy powiedzieć, że tworzy ten prawdziwy warmiński klimat. Neogotycka, murowana z czerwonej cegły postawiona jest na wzniesieniu tuż przy drodze, a wokół są tylko zielone pola. W dużej ostrołukowej wnęce mieści się figura Matki Bożej, w górnej mały krucyfiks, całość otoczona jest drewnianym płotkiem. Kapliczka znajduje się naprzeciw zabudowań będących właściwie granicą między wsią Lamkowem i Krokowem, widać też, że jest pod ścisłą opieką mieszkających tam gospodarzy.

Zaproponował: maniek66

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Lamkowo
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na