Niemal w samym centrum Gliwic, przy obecnej ulicy Inżyniera Jana Mitręgi, pierwotnie z niemiecka - Niedtstrasse, znajdują się dwa budynki: jeden wręcz o charakterze monumentalnym, drugi zaś nieco niższy, ale oba tworzą niewątpliwie fragment zwartej zabudowy wcześniej wspomnianej ulicy. Niewątpliwie są świadectwem tzw. dobrego ''prosperity'' pierwotnie „Zakładów Huldschinsky'ego”, później Huty Gliwice, aż w końcu Huty 1 Maja.
Główny budynek dyrekcji to budowla o trzech kondygnacjach, zbudowany w latach 1905-15, na planie przypominającym literę „L”. Elewacja główna monumentalnej budowli jest rozczłonkowana czterema kolumnami, nawiązującymi do porządku doryckiego, podtrzymujące naczółkowe „zadaszenie”, w którym „usytuowano” tympanon, a w nim m.in. kartusz, w tarczy którego widoczne są młot skrzyżowany z żelazkiem, a na ich „skrzyżowaniu” oba narzędzia „chwytają” obcęgi; przypuszczalnie są to symbole-atrybuty ówczesnego hutnictwa. Kolumny podtrzymujące tympanon, osadzone są na „potężnych” cokołach.
Na pierwszej kondygnacji we wnęce, w której znajduje się wejście główne nad otworem drzwiowym, wznosi się kartusz z roślinnym motywem dekoracyjnym, okalający płycinę z datą „1914-1915”. Są to daty, kiedy budynek dyrekcji firmy był rozbudowywany. Wnęka jest flankowana od zewnątrz dwiema kolumnami, stylistycznie zbliżonymi do jońskich, dźwigające balkon z balustradą, z ażurowymi, kwadratowymi rozetkami. Stolarka okienna w drugiej i trzeciej kondygnacji są prostokątne, tylko w pierwszej zwieńczone półokrągłym łukiem. O wnętrzu budynku trudno jest wspomnieć, jeśli choć częściowo się go nie obejrzało, lecz podobno jest zachowane niemal nietknięty. Na ścianach wewnętrznych jeszcze można spotkać oryginalne okładziny z drewna, czy biurko ówczesnego dyrektora firmy, takiej samej długości, szerokości i wysokości, jak w chwili jego zakupu, czyli dość dawno......