Prace nad utworzeniem geoparku po obu stronach Odry trwały od 2009 r. Mając na uwadze rozwój turystyki transgranicznej i wykorzystując solidny zastrzyk z funduszy unijnych, w maju 2012 otwarto jednocześnie dwa regionalne centra „Krainy polodowcowej nad Odrą” – po stronie polskiej w Moryniu , a po stronie niemieckiej w Groß-Ziethen k. Joachimstahl. Warto odwiedzić obie części parku – w Niemczech powita was włochaty mamut Georg, natomiast w Polsce – jego nie mniej włochata małżonka Geosia i synek Morynek. Zdjęcie z mamucicą na tle średniowiecznych murów miejskich Morynia należy do obowiązkowych punktów programu zwiedzania miasta.
Wycieczkę warto rozpocząć od zlokalizowanego na moryńskim rynku centrum informacyjnego ze stałą wystawą geoparku obejmującą także pokaz mulimedialny. Z pewnością interesujący - i to nie tylko dla dzieci – okaże się spacer Aleją Gwiazd Plejstocenu. Pięknie przygotowana ścieżka poprowadzi nas brzegiem jeziora Morzycko. Ustawiono wzdłuż niej 10 tablic opisujących zwierzęta epoki lodowcowej. Przy każdej wmurowano w nawierzchnię tablicę z naturalnej wielkości tropami opisywanego osobnika a obok niektórych ustawiono również naturalnej wielkości włochate modele – konia Przewalskiego, niedźwiedzia jaskiniowego i tygrysa szablozębnego.
Aleja Gwiazd Plejstocenu wchodzi w skład Promenady Wielkiego Raka prowadzącej do miejskiej plaży, gdzie można zrobić popas (w tamtejszym lokalu gastronomicznym serwują wyśmienite ryby). Stąd warto udać się do Kamiennego Ogrodu. W pobliżu murów miejskich zaprezentowano ekspozycję kilkudziesięciu głazów pochodzących z okolic Morynia. Każdy jest dokładnie opisany a dodatkową atrakcją jest wiata wypoczynkowa oraz piaskownica, w której dzieciaki mogą „odkopać” ślady plejstoceńskich zwierząt.
Regionalne Biuro GEOPARKU będące jednocześnie Biurem Informacji Turystycznej znajduje się przy Pl. Wolności 2. Czynne jest od środy do niedzieli w godz. 10.00-14.00. Tel. kom: 697 029 064, e-mail: bit@moryn.pl