Wizerunek Jana Nepomucena jednego z najpopularniejszych świętych doby baroku zawitał również do Zielonej Góry, miasta usytuowanego na siedmiu wzgórzach pomiędzy rzekami Odrą a Bobrem.
Otóż, kiedy w 1729 r. ten kanonik praski został wniesiony na ołtarze również zielonogórzanie postanowili ufundować jego kamienną rzeźbę. Kamienna figura św. Jana od 1816 r. stoi na ozdobnym, kilkustopniowym cokole, na którym widnieje inskrypcja "SANCTO IOANNI NEPOMVCEN EX DEBITO VENERATIONS FERVORE EREXEBAT L: DB P - "Św. Janowi Nepomucenowi z czcią najgłębszą poświęca L:D.B." – inicjały LDB prawdopodobnie wskazują burmistrza miasta Leopolda von Breitenfeda.
W 2006 r. figura i cokół poddany został renowacji. Obecnie prezentuje się bardzo okazale, w jednolitym kolorze ze złoconymi detalami (figurki Chrystusa na krzyżu, tasiemki wiążącej pelerynkę, liścia palmowego, frędzli i krzyżyków na zakończeniach stuły) oraz pięciogwiezdną aureolą. Figura prezbitera wieńcząca cokół stoi wśród zieleni za niskim, ozdobnym ogrodzeniem przy południowym, bocznym wejściu do świątyni.
Wewnątrz świątyni na przyściennej podstawie stoi kolejna figura świętego. Pierwotnie figura Jana Nepomucena znajdowała się w ołtarzu bocznym ufundowanym przez katolików zielonogórskich w 1705 r.
Kolejny wizerunek świętego zobaczyć można na ścianie po lewej stronie ołtarza głównego konkatedry p.w. św. Jadwigi. Jest to obraz przedstawiający Jana Nepomucena wśród aniołków z widocznym w tle praskim kościołem lub sanktuarium w Starej Boleslavi gdzie pielgrzymował.