Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Rajgród

To nie był raj

Rajgród jako miejscowość pograniczna był wielokrotnie ciężko doświadczany przez historię. Niezwykłe walory obronne cypla oblanego wodami jeziora pierwsi dostrzegli Jaćwingowie, którzy wznieśli tu jeden z najważniejszych swoich grodów. Jego zadaniem była obrona Jaćwieży przed zakusami Mazowszan i Litwinów. O tym, jakie niebezpieczeństwa im groziły świadczy fakt, że w 1282 r. litewski książę Trojden, zdobywszy tutejszy gród, wymordował całą jego załogę. Zbudowany przez Trojdena zamek był wielokrotnie najeżdżany przez Mazowszan i Krzyżaków. Ci ostatni zdobyli go, zniszczyli, a załogę wymordowali.

W drugiej połowie XIV w. sięgnęła tu władza polskiego króla Kazimierza Wielkiego, który zbudował w Rajgrodzie kolejny zamek. Po jego śmierci zamek znów trafił w litewskie ręce, by niebawem paść łupem Krzyżaków. Załoga podzieliła los poprzednich warowni stojących w tym miejscu. Bezpieczniej w tych stronach zrobiło się dopiero po 1410 r. Krzyżacy po klęsce grunwaldzkiej przestali niepokoić ziemie Polski i Litwy, mające teraz wspólnego władcę. Prawie 250 lat spokojnej egzystencji przerwał w 1656 r. najazd Tatarów, którzy sprowadzeni do walki ze Szwedami "przy okazji" splądrowali i zniszczyli Rajgród.

Strategiczne położenie góry zamkowej docenił w 1831 r. rosyjski generał, który umocnił ją i zaopatrzył w 14 armat. Po dramatycznej i krwawej bitwie zdobyły je polskie oddziały dowodzone przez gen. Henryka Dembińskiego. W okresie międzywojennym większość ludności miasteczka stanowili Żydzi. Podczas okupacji Niemcy urządzili tu getto, by w końcu wymordować jego mieszkańców. Jak widać, Rajgród nie był rajem na ziemi. Ale dlaczego miałby być? Słowo raj w językach bałtyckich (należał do nich jaćwieski) oznacza "wodę zebraną w dolinie"

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Rajgród
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na