Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Drogosze

Czy pomoże duch Dönhoffów?

Pałac w Drogoszach był jedną z trzech największych rezydencji w Prusach Wschodnich. Należał do tak zwanych pałaców królewskich, w których zatrzymywali się podróżujący monarchowie. Wybudowano go w latach 1710-1714 na polecenie Bogusława Fryderyka Dönhoffa, przedstawiciela jednego z najmożniejszych rodów Prus Wschodnich. Przy projektowaniu barokowej budowli wzorowano się na słynącym z rozmachu i urody założenia pałacu we Friedrichstein (dziś w Obwodzie Kaliningradzkim).

Dwukondygnacyjną rezydencję warto zobaczyć. Zdobi ją od frontu czterokolumnowy portyk. Na dobudowanym pod koniec XVIII w. szerokim podjeździe można jeszcze dostrzec ślady fontanny. W czasach świetności wnętrza pałacu olśniewały przepychem. Były tu między innymi teatr i ogród zimowy, prowadzący wprost do parku. Kolejni właściciele zgromadzili wiele cennych dzieł sztuki, między innymi flamandzkie arrasy, chińskie wazy i ogromną kolekcję egzotycznych motyli. Po II wojnie światowej większość wyposażenia została zrabowana. Niektóre portrety i meble trafiły do muzeum w Olsztynie, a część biblioteki do uniwersytetu w Toruniu.

W latach 1954-1991 w pałacu mieścił się Ośrodek Szkolenia Rolników, dzięki czemu budynek przetrwał w dobrym stanie. Od kilku lat jest w rękach prywatnych, czeka na podjęcie prac remontowych. Niestety, kolejni właściciele nie są w stanie sprostać ogromnym kosztom przedsięwzięcia. Należy mieć nadzieję, że uda się im mimo wszystko wygrać walkę z czasem, z którym przegrały już staranna kompozycja rozległego parku krajobrazowego oraz upiększające go niegdyś posągi i altanki. Lada dzień mogą się zawalić unikalne zabudowania gospodarcze z krążynowymi dachami. Czy nowych właścicieli wspomoże duch Dönhoffów? Popiersie Bogusława Fryderyka na frontonie kaplicy grobowej w kościele parafialnym z nadzieją wygląda zmian.

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Drogosze
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na