Na terenie województwa mazowieckiego, a szczególnie aglomeracji warszawskiej znajduje się wiele żołnierskich nekropolii z okresu obu wojen światowych. Spoczywają na nich polegli różnych narodowości. Jeden z takich cmentarzy znajduje się przy drodze biegnącej z Warszawy do Izabelina, tuż za wsią Laski.
Nekropolia w Laskach założona została jesienią 1939 r. Złożono w niej żołnierzy polskich poległych w czasie walk podczas przebijania się do stolicy. W miejscu tym spoczęło 720 żołnierzy Armii „Poznań” i „Pomorze”, którzy starali się przedostać do Warszawy po bitwie nad Bzurą. Żołnierze ci pochodzili z 15. Dywizji Piechoty (59. Pułk Piechoty z Inowrocławia, 61. Pułk Piechoty, 62. Pułk Piechoty i 15. Pułk Artylerii Lekkiej z Bydgoszczy), 25. Dywizji Piechoty (29. Pułk Strzelców Kaniowskich i 25. Pułk Artylerii Lekkiej z Kalisza, 59. Pułk Piechoty z Ostrowa Wielkopolskiego, 60. Pułk Piechoty z Krotoszyna), Wielkopolskiej Brygady Kawalerii (7. Pułk Strzelców Konnych z Biedruska, 15. Pułk Ułanów i 7. Dywizjon Artylerii Konnej z Poznania, 17. Pułk Ułanów z Leszna Wielkopolskiego) oraz Podolskiej Brygady Kawalerii (6. Pułk Ułanów ze Stanisławowa i 9. Pułk Ułanów z Trembowli, 14. Pułk Ułanów Jazłowieckich i 6. Dywizjon Artylerii Konnej ze Lwowa).
W czasie okupacji na cmentarzu chowano poległych żołnierzy VIII Rejonu VII Obwodu Warszawskiego Okręgu AK oraz Grupy „Kampinos”. Obok nich spoczęli polegli w czasie walk wyzwoleńczych. Łącznie cmentarz w Laskach jest miejscem pochówku 837 osób.
Cmentarz wojenny w Laskach urządzono według koncepcji Mariana Nowickiego w latach 60. Mogiły tworzą tarasy, a szczyt skarpy zdobi pomnik. Całość otoczono murowanym ogrodzeniem z bramą.
Nekropolia obecnie jest objęta opieką konserwatora zabytków (wpis do rejestru nr 1572 z dnia 17 maja 1994 r.).