Mędralowa może nie imponuje wysokością (1169 m n.p.m.) jednak jest to góra niezwykła. Turystom z Polski znana jest jako najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego, a przynajmniej część z nich tak uważa. Pozostali za najwyższy uznają albo Jałowiec (1111 m) albo Lubomir (904 m). Powodem tego sporu są niejednoznaczne granice tego pasma górskiego.
Dla turystów ze Słowacji ważnym miejscem jest niższy, wschodni wierzchołek Mędralowej (1150 m), ponieważ jest to najdalej na północ wysunięty punkt naszego południowego sąsiada. Współrzędne geograficzne tego miejsca to 49 stopni 36' 49,56'' N oraz 19 stopni 28' 02,52'' E. Punkt ten łatwo odnaleźć w terenie - wystarczy znaleźć słupek graniczny o numerze III/90. W przeszłości dzisiejszy północny kraniec Słowacji był do 1564 r. miejsce styku granic Królestwa Polski, Węgier i Czech.
W okresie II wojny światowej również stykały się tutaj granice trzech państw - III Rzeszy, Słowacji i Generalnego Gubernatorstwa. Pamiątką z tego okresu są okopy wojenne do których wykonania hitlerowcy zmusili miejscową ludność. Obecnie wschodni wierzchołek Mędralowej ciągle jest "trójstykiem", gdyż spotykają się tutaj granice województw śląskiego, małopolskiego i Słowacji (kraj żyliński).
Sam szczyt nie jest dobrym punktem widokowym ze względu na całkowite zalesienie. Turyści chcący podziwiać górskie widoki powinni zejść nieco poniżej szczytu na rozległą Halę Mędralowa. Będąc tam warto zwrócić uwagę na ciekawy szałas.