Powstanie miejscowości Wadąg przypada na XIV w. z tego okresu bowiem pochodzą akty lokacyjne na miejsce o nazwie Wadang. Jest to wieś położona dosłownie parę kroków za granicą administracyjną Olsztyna. Wieś można podzielić na dwie części stary i nowy Wadąg. Nowy Wadąg to przede wszystkim współczesna zabudowa jednorodzinna. W centrum starej części usytuowana jest przydrożna kapliczka z końca XIX w., stoi ona przy dawnej drodze prowadzącej do miejscowości Myki i Zalbki, kiedyś bardzo uczęszczanej z powodu szkoły mieszczącej się właśnie w Zalbkach.
Kapliczka jest dość ciekawa, wybudowana w stylu klasycystycznym, murowana i otynkowana przedzielona delikatnym fryzem na dwa poziomy. Dolna kondygnacja to półkoliste puste wnęki wokół budowli, górna część jest dwustronnym również półkolistym ale przeszklonym prześwitem. Wewnątrz tego prześwitu obecnie znajduje się współczesna figura nawiązująca kształtami do Piety, całość przykryto dwuspadowym daszkiem z metalową szpicą. Ten obiekt jest w doskonałym stanie a zawdzięcza to niedawnej renowacji wykonanej dzięki programowi „Ratujmy Warmińskie Kapliczki”, jedyne co w tym miejscu nie pasuje to trochę bezstylowa zabudowa tuż za nią.
Z tą kapliczką jest związana pewna historia sprzed lat. Otóż tuż po wojnie, podczas kopania fundamentów w pobliżu mostu przy rzece Wadąg natrafiono na liczne szczątki ludzkie. Niestety nie znano pochodzenia tego nieoczekiwanego znaleziska, nie wiedziano też co z tym dalej uczynić gdyż najbliższy cmentarz znajdował się w Olsztynie przy kościele św. Józefa. Ostatecznie po wspólnych wiejskich konsultacjach postanowiono doczesne szczątki pogrzebać tuż za tą kapliczką. Najprawdopodobniej ten fakt żyje nadal w czyjejś pamięci gdyż w dniu Wszystkich Świętych można spotkać w pobliżu kapliczki zapalony znicz.