Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: miejsca pamięci i pomniki „Polana Nullo”, miejsce bitwy pod Krzykawką, 05.05.1863 roku

Krzykawka

„Polana Nullo”, miejsce bitwy pod Krzykawką, 05.05.1863 roku

Po starciu oddziału generała Józefa Miniewskiego pod Podlesiem, ten zarządził odpoczynek swego oddziału niedaleko Krzykawki, który został przerwany przez silną kolumnę wojsk księcia Szachowskiego z Olkusza. Wobec tego pod Krzykawką nastąpiła trwająca kilka godzin obustronna wymiana ognia. W późniejszej fazie starcia powstańcy zdołali zepchnąć oddziały rosyjskie do wsi, ale ci nie pozwolili już sobie jej odbić.

Koleje bitwy odwróciły się na niekorzyść powstańców. Silny i niszczący ogień, a do tego śmierć płk Francesco Nullo, spowodowały, iż w pewnym momencie podniosła się panika i powstańcy zaczęli uciekać w kierunku Błędowa i Chechła, a za nimi rozpoczął się morderczy pościg Rosjan, który na chwilę zatrzymał się przy moczarach rzeki Białej. Uczestnik bitwy, a właściwie jej obserwator rotmistrz Julian Pikuziński wspominał, iż dzień wcześniej został ranny w starciu z Moskalami w rękę, dlatego też nie brał czynnego udziału w bitwie pod Krzykawką, tylko ją obserwował na skraju lasu w przebraniu krakowskiego chłopa, w sukmanie i wysokim kapeluszu, gdyż miał być wysłany z depeszami do Krakowa.

Tymczasem kiedy płk Nullo poprowadził swych włoskich żołnierzy do ataku na bagnety, kula nieszczęśliwie ugodziła śmiertelnie jego konia, po czym Nullo spadł razem z nim na ziemię. Rotmistrz widząc całą tę sytuację zza wału, przeprowadził pułkownika za wał pod lasem trzymając prawą rękę za kark, a lewą, obandażowaną podtrzymywał na brzuchu. Według rotmistrza, ewakuacja pułkownika z pola walki trwała pod ostrzałem na maksymalną odległość 200 kroków. Niestety, jedna kula przeszła przez wał, trafiła w obandażowaną rękę rotmistrza godząc zarazem w pendent od pałasza (pas przełożony przez ramię)  płk Nulla i przeszła  na drugą stronę Nulla tak, że ten padł nie wydając z siebie głosu.

Polegli w bitwie powstańcy zostali pochowani na cmentarzu w Niegowonicach (grób istnieje do dzisiaj ) zaś ciało poległego płk Francesco Nullo zostało pierwotnie złożone w grobie na Starym Cmentarzu w Olkuszu, po czym w późniejszym czasie szczątki pułkownika zostały przewiezione do jego rodzinnego Bergamo.

W wyniku bitwy do niewoli dostało się ok. 30 powstańców: 14 Francuzów i Włochów. Poległ także Władysław Romer, Julian o nieznanym nazwisku i inni, a kilka dni później niewątpliwie kilku zmarło z odniesionych ran, m.in. adiutant płka Nullo. Został pochowany na cmentarzu w Chrzanowie.

W miejscu bitwy pierwotnie postawiono drewniany krzyż ogrodzony brzozowym płotkiem. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę postawiono obelisk o wysokości ok. 7 m ze zwieńczeniem stylizowanym na orła. Na dole umieszczona jest tablica z wizerunkiem płk Nullo, a pod nim można jeszcze przeczytać: „Bohaterom Powstania Pułkownikowi Francesco Nullo Władysławowi Romerowi Julianowi i Innym Poległym W Walce O Wolność Polski Dnia 5 Maja 1863 R Hołd Składa Ziemia Której Bronili”.......

Zaproponował: KeepTalking

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Krzykawka
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na