Każdy budynek a w tym przypadku kamienica miała lub ma swojego architekta. Jest w Łodzi kamienica z "wizytówką" projektodawcy co raczej jest rzadko spotykane, bo zazwyczaj o tym można się tylko dowiedzieć z planów jeśli takowe się zachowały w archiwach. Znajduje się ona przy ul. Andrzeja Struga 3 i pierwotnie była siedzibą Drugiego Łódzkiego Towarzystwa Pożyczkowo-Oszczędnościowego z którego polecenia powstała.
Prace budowlane rozpoczęto w roku 1910 według planów architekta Piotra Brukalskiego i szybko zakończono ze względu na zawalenie się ściany. Postanowiono zmienić projektanta i wybór padł na Ludwika Panczakiewicza (architekt warszawski). Według jego projektu w latach 1911-1912 wzniesiono tę monumentalną kamienicę, którą można podziwiać do dziś.
Na dole znajdowała się siedziba Towarzystwa oraz sklepy natomiast górna część była mieszkalna. Wnikliwy obserwator dopatrzy się na elewacji budynku "wizytówki" Panczakiewicza napisanej w języku łacińskim.
Jest jeszcze jedna moim zdaniem ciekawa rzecz, na którą proponuję zwrócić uwagę oglądając kamienicę. Jest nią tablica poświęcona "Pierwszemu Kaprowi Polskiej Floty Królewskiej Mateuszowi Sierpinkowi - Scharpingowi (1530-1597) Hołd Oddaje Załoga". Tablica została ufundowana w roku 2007 przez Ligę Morską i Rzeczną.
Mateusz Scharping był gdańszczaninem. W roku 1560 otrzymał list kaperski i tym samym został w służbie mistrza zakonu kawalerów mieczowych Gottharda Kettlera. Był dowódcą okrętu "Gryf".