Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: zabytkowe budynki Kamienica z "wizytówką" architekta

Łódź

Kamienica z "wizytówką" architekta

Każdy budynek a w tym przypadku kamienica miała lub ma swojego architekta. Jest w Łodzi kamienica z "wizytówką" projektodawcy co raczej jest rzadko spotykane, bo zazwyczaj o tym można się tylko dowiedzieć z planów jeśli takowe się zachowały w archiwach. Znajduje się ona przy ul. Andrzeja Struga 3 i pierwotnie była siedzibą Drugiego Łódzkiego Towarzystwa Pożyczkowo-Oszczędnościowego z którego polecenia powstała.

Prace budowlane rozpoczęto w roku 1910 według planów architekta Piotra Brukalskiego i szybko zakończono ze względu na zawalenie się ściany. Postanowiono zmienić projektanta i wybór padł na Ludwika Panczakiewicza (architekt warszawski). Według jego projektu w latach 1911-1912 wzniesiono tę monumentalną kamienicę, którą można podziwiać do dziś.

Na dole znajdowała się siedziba Towarzystwa oraz sklepy natomiast górna część była mieszkalna. Wnikliwy obserwator dopatrzy się na elewacji budynku "wizytówki" Panczakiewicza napisanej w języku łacińskim.

Jest jeszcze jedna moim zdaniem ciekawa rzecz, na którą proponuję zwrócić uwagę oglądając kamienicę. Jest nią tablica poświęcona "Pierwszemu Kaprowi Polskiej Floty Królewskiej Mateuszowi Sierpinkowi - Scharpingowi (1530-1597) Hołd Oddaje Załoga". Tablica została ufundowana w roku 2007 przez Ligę Morską i Rzeczną.

Mateusz Scharping był gdańszczaninem. W roku 1560 otrzymał list kaperski i tym samym został w służbie mistrza zakonu kawalerów mieczowych Gottharda Kettlera. Był dowódcą okrętu "Gryf".

Zaproponował: saper1390

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

ado55 wtorek, 30 grudnia 2014, 10:47
W tej kamienicy była zainstalowana jedna z pierwszych wind w Łodzi.
W czasach PRL-u został oryginał rozebrany i zastąpiony współczesną.
Przed wojną mieszkali tu pracownicy towarzystwa kredytowego, także znani lekarze, jak Tadeusz Mogilnicki i adwokaci np. Stefan Cygański.
Podczas okupacji mieścił się w kamienicy "STADTVARWALTUNG", czyli niemiecki zarząd miasta.
Po otwarciu w roku 1982 antykwariatu "NIKE" pan Janusz Barański, miał sposobność gościć takie osobistości jak; Krzysztof Zanussi, Edward Dziewoński czy Jan Kobuszewski.

Miejsca w okolicy

Łódź
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na