Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Kamińsk

Wódz Natangów i bunt więźniów

Przy poligonie wojskowym w Kamińsku Niemcy wybudowali koszarowe miasteczko. W czasie II wojny światowej zorganizowali w nim ogromny obóz jeniecki Stalag IA Stablack. Łącznie przebywało tu ponad 100 tys. żołnierzy z wielu europejskich armii, w tym oczywiście Polacy. Po wojnie w koszarach urządzono więzienie.

Tylko raz w ciągu ostatnich dziesięcioleci cała Polska usłyszała o położonym na mazurskich kresach zakładzie karnym. W 1981 r. nastąpił tu bunt więźniów. Część budynków uległa wtedy zniszczeniu. W uśmierzaniu więziennego protestu duży udział mieli, wtedy jeszcze milicyjni, negocjatorzy. Kamińsk nie przypomina w niczym wsi, choć formalnie nią jest. To sporych rozmiarów osiedle rodzin pracowników zakładu karnego. W miejscowości działa szkoła podstawowa. Jej patronem jest historyczna, acz zupełnie nieznana w Polsce postać wodza pruskiego plemienia Natangów - Herkusa Montego. W dzieciństwie Herkus, jak wielu pruskich chłopców, został zabrany z rodzinnego domu jako krzyżacki zakładnik. Była to powszechna praktyka braci zakonnych. Synowie, którzy mogli zapłacić życiem za występki ojców, byli dla Krzyżaków gwarantem spokoju. Herkus Monte w niewoli został ochrzczony, poznał język niemiecki i łaciński w mowie i w piśmie.

Wrócił do ojczyzny jako rycerz zakonu, ale gdy w 1260 r. wybuchło ogólnopruskie powstanie przeciw Krzyżakom, stanął na czele hufców swojego plemienia Natangów. Zasłynął jako świetny wódz. Wykorzystując znajomość niemieckiego, często podstępnie, w przebraniu dostawał się do zakonnych obozów i warowni, ułatwiając ich opanowanie. Aby zdławić opór, Krzyżacy postanowili pozbawić powstańców ich przywódcy. Z pomocą szpiegów ustalono miejsce pobytu Herkusa i porwano go. Prawdopodobnie niedaleko dzisiejszego Kamińska bohatera Natangów powieszono, a potem dla pewności jeszcze zasztyletowano. Nadzieje zakonu okazały się słuszne. Powstanie w Natangii po śmierci Herkusa Montego stopniowo gasło, chociaż słabnący opór trwał jeszcze wiele lat. Herkus Monte to postać znana powszechnie na Litwie. Uważa się, że to on jest bohaterem poematu Konrad Wallenrod Adama Mickiewicza. W szkole w Kamińsku urządzono bardzo interesującą izbę pamięci poświęconą patronowi.

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Kamińsk
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na