Przy ul. Kopernika 36 w Łodzi znajduje się budynek dawnej rezydencji przemysłowca Emila Wicke. Pod tym samym adresem znajdowała się jego fabryka wytwarzająca taśmy gumowe. Funkcjonowała ona od roku 1887 do 1930 r. w którym to ogłoszono jej upadłość. W tym miejscu warto nadmienić, że przez cały okres istnienia fabryka była największą o tym profilu produkcyjnym w kraju.
Następnym jej właścicielem została Kasa Emerytalno-Pożyczkowa Pracowników Kolei Elektrycznej Łódzkiej (tramwaje), która to w 1933 r. budynki wydzierżawiła dziedzicom Anastazego Kreutzberga (w różnych źródlach często mylnie i jest podawane imię Aron). W okresie II wojny światowej w rezydencji jak i fabryce znajdował się obóz przesiedleńczy dla dzieci selekcjonowanych do germanizacji.
Po zakończeniu działań wojennych jak większość tego typu obiektów i ten przeszedł na własność państwa. Uruchomiono w nim wówczas zakłady konfekcyjne. W roku 2011 część zabytkowej fabryki wyburzono. Wybudowano nowy obiekt, architekturą nawiązujący do starego. Natomiast w dawnej rezydencji Emila Wicke ma swoją siedzibę Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół w Łodzi.
Warto wiedzieć:
"Anastazy Kreutzberg - początkowo miał fabrykę przy Piotrkowskiej od 1896 roku, pod koniec lat dwudziestych jego rodzina przenosiła ją na Kopernika 58 (gdzie zajmowała jedno z pięter aż do momentu pożaru), a następnie w 1933 na Kopernika 36, gdzie znajdowała się do 1939 czyli do swojego końca" - źródło informacji p. Karol, którego Anastazy Kreutzberg był prapradziadkiem.