Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Olsztyn

Kapliczki przy ul. Pstrowskiego

Kolonia Mazurska w czasach pruskich nazywana Masurensiedlung, jeszcze wiele lat po zakończeniu wojny była osiedlem znacznie oddalonym od miasta. Dziś jest całkowicie przez nie wchłonięta. Przez środek tego terenu przebiega ul. Wincentego Pstrowskiego dzieląc praktycznie te osiedle na dwie połowy. Dawniej był to bardzo ważny trakt wiodący do Klewek i Pasymia, a później dalej do Szczytna i w głąb ówczesnych Prus Wschodnich.

Najbliższym kościołem wówczas dla mieszkańców tego rejonu był kościół Serca Jezusowego przy obecnej ulicy Kopernika, dlatego aby wspólnie odprawiać modlitwy do Matki Boskiej, a zwłaszcza w miesiącu maju, na szczycie ul. Pstrowskiego w 1862 r. wystawiono kapliczkę z sygnaturką. Mimo dynamicznego rozrostu osiedla przetrwała do dziś, jednak należy chyba stwierdzić że nie przetrwała próby czasu.

Kapliczka jest mocno zaniedbana albo raczej zdewastowana. Trudno dojrzeć jej dawny wystrój i wyposażenie a w miejscu dawnej dzwonniczki obecnie jest tylko mocno przerdzewiały krucyfiks. Kapliczka widoczna jest tylko jednej strony gdyż od ulicy dostępu do niej broni wysoka skarpa i gęste drzewa, mimo wpisania do rejestru zabytków może nie przetrwać następnych lat.

Po obejrzeniu jej smutnego widoku warto udać się kilkaset metrów dalej w kierunku Klewek aby zobaczyć całkowite przeciwieństwo. Na zakolu drogi tuż nad jeziorem umiejscowiona jest neogotycka, bardzo ładna kapliczka z końca XIX w. Wymurowano ją z czerwonej cegły, od frontu ostrołukowa przeszklona wnęka, tył to nisza otwarta i wszędzie umieszczono figury Matki Bożej.

Przykrywa ją dwuspadowy daszek z krzyżem i nieczytelną metalową chorągiewką. Bardzo ciekawe inskrypcje na niej umieszczone; od frontu dowiadujemy się że najprawdopodobniej fundatorem był Jakub Bluck z Schönwalde czyli z pobliskiej wsi Szczęsne, natomiast z tyłu bardzo odręcznie napisano rok 1882 i pobożną prośbę dla Marianny. Mimo ciężkiego dostępu (bardzo ruchliwa droga i bariera drogowa a od strony jeziora zakrzaczone urwisko) kapliczka jest pod czyjąś opieką. Świadczyć o tym może prosty przykład oszklonej wnęki, być może z powodu kamieni pod kołami samochodów często jest zbita szyba, jednak bardzo szybko szkoda jest naprawiana. Ta kapliczka z pewnością przetrwa następne dziesięciolecia.

Zaproponował: maniek66

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

maniek66 wtorek, 07 lipca 2015, 22:30
Kapliczka nad jeziorem posiada romantyczną a zarazem straszną legendę. Opowiada o zbójcach którzy porwali piękna córkę burmistrza, i dzielnym szewczyku. Doprowadzając do ujęcia herszta bandy ów szewczyk sam naraził się na śmierć i razem ze zbójcą miał być pochowany nad brzegiem jeziora, w miejscu gdzie własnie stoi kapliczka.

Miejsca w okolicy

Olsztyn
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na