Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: zabytkowe budynki Dawna farbiarnia rodziny Veinów. Obecnie Polifarb-Łódź Sp. z o.o.

Łódź

Dawna farbiarnia rodziny Veinów. Obecnie Polifarb-Łódź Sp. z o.o.

Przy ul. 6 Sierpnia 100 vis a vis toru żużlowego znajduje się okazały budynek wraz z przylegającą do niego zabudową. Wzrok przyciąga nie tylko jego architektoniczne piękno ale również znajdujący się na nim napis: Polifarb-Łódź Sp. z o.o. - znany zapewne każdemu kto miał tylko kontakt z malowaniem. Łódzki zakład jest producentem farb i lakierów dla przemysłu i nie tylko. Jego siedzibą są budynki, które historią sięgają lat 30. XX w.

Wówczas to fabryka była własnością rodziny Veinów zajmującej się farbowaniem włókien. W roku 1936 właściciel farbiarni zbankrutował. Manufakturę na drodze licytacji nabyła Spółka Seidel i Gibałka uruchamiając Fabrykę Przetworów Chemicznych "Sterolin". Produkowano w niej m.in. farby i emalie nitrocelulozowe, spirytusowe i aluminiowe, olejne i asfaltowe. W okresie II wojny światowej głównym odbiorcą wyrobów była III Rzesza. Tuż przed zakończeniem wojny zakład wywieziono do Niemiec.

Po wyzwoleniu w 1945 r., na pozostałościach ocalałego parku maszynowego grupa dawnych pracowników "Sterolinu" wznowiła produkcję a dyrektorem została Sabina Mamińska (dawna pracownica laboratorium zakładowego). 2 stycznia 1946 r. zakład na mocy ustawy o nacjonalizacji przemysłu przeszedł pod zarząd państwowy. Przez lata, po wielu zmianach funkcjonuje dziś pod nazwą Polifarb-Łódź Sp. z o.o.

Zaproponował: saper1390

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

ado55 piątek, 04 kwietnia 2014, 18:20
Historia sięga do roku 1889 wstecz, kiedy to w tym miejscu powstała Wytwórnia Farb Anilinowych. Od roku 1900 mieściła się farbiarnia, zaś w 1907 r, powstała farbiarnia lużnej bawełny i wełny Josela Rosenblatta. Zarudniała ok. 80 robotników, przy rocznym obrocie ok. 200 tyś. rubli. W latach międzywojennych farbiarnia należała m. in. do firmy " Sztajnberg, Śpiewak i S - ka ", ( która ogłosiła upadłość w roku 1934 ), Reichmana.

Miejsca w okolicy

Łódź
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na