Przełom XIX i XX wieku przyniósł popularność koncepcji urbanistycznej określonej mianem miasta-ogrodu. Jej podstawy opracował w 1898 r. brytyjski urbanista Ebenezer Howard. Satelickie osiedla wielkich miast powstawały w pierwszej połowie XX wieku niemal na całym świecie. Również wokół Warszawy powstało kilka miast-ogrodów. Jedne zrealizowano z rozmachem, inne zakończyły się jedynie na pewnym etapie.
Do najciekawszych założeń miasta-ogrodu należy Sadyba składająca się z dwóch części: wojskowej (Sadyba Oficerska) oraz urzędniczej (Miasto-Ogród Czerniaków). Obie koncepcje realizowane były od początku lat 20-tych XX w. i kontynuowane po II wojnie światowej. Centrum drugiego ze wspomnianych osiedli jest dziś Skwer Starszych Panów.
Dawniej w tym miejscu była jedna z posesji z domem. Po wojnie budynek rozebrano i utworzono tutaj zieleniec. Przez lata niczym się nie wyróżniał. W ostatnich latach poddano go gruntownej rewaloryzacji według projektu Katarzyny Molskiej. Dokonano podczas niej przeglądu roślinności oraz nowych nasadzeń. Odnowiono infrastrukturę służącą wypoczynkowi mieszkańców i zabawom dzieci. Dla podkreślenia atrakcyjności tego miejsca ustawiono 12 gazowych latarni nawiązujących do czasów przedwojennej Sadyby. Na ogrodzeniach znajdujących się przy skwerze posesji zawieszono tablice informacyjne pokazujące historię Miasta-Ogrodu Czerniaków.