Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: architektura i sztuka współczesna "Arboretum" na terenie dawnej fabryki Aleksandra Schichta

Łódź

"Arboretum" na terenie dawnej fabryki Aleksandra Schichta

"Arboretum" to nazwa nowego kompleksu mieszkalnego o które wzbogaciło się miasto Łódź. Znajduje się ono przy ul. Łukasińskiego 4 i zostało oddane do użytku w kwietniu 2012 r. Wbudowane zostało ... w roku 1912. Na terenie przylegającym do ul. Łukasińskiego swą fabrykę wzniósł Aleksander Schicht. Produkował w niej bieliznę damską, męską i dziecięcą.

Po zakończeniu II wojny światowej, jak większość fabryk i ta została upaństwowiona. Funkcjonowały w niej Państwowe Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego Nr 5. Nadeszły lata 90. XX w., okres w którym łódzki przemysł włókienniczy upadł. Nie oparła się temu również dawna fabryka Schichta - rozebrano park maszynowy a pomieszczenia wynajmowano różnym małym przedsiębiorstwom. Z roku na rok kondycja techniczna zabytkowych budynków pogarszała się a bezpośrednim powodem tego było to, że obiekt był wybudowany na tzw. soczewce torfowej co skutkowało osiadaniem stropów.

Kres nastąpił w 2008 roku, kiedy to pożar prawie doszczętnie strawił zabytkową fabrykę, podjęto wówczas decyzję o jej wyburzeniu. Na jej terenie w ciągu dwóch lat powstał nowoczesny kompleks mieszkaniowy "otulony" z jednej strony parkiem im. gen Józefa Dąbrowskiego a z drugiej parkiem przy ul. Leczniczej. Inwestorem była warszawska spółka Hines Polska, która w stolicy zbudowała biurowiec "Metropolitan"  zaprojektowany przez Normana Fostera.

Autorem projektu "Arboretum" była łódzka pracownia architektoniczna "Staszewscy Ziółkowscy Architekci". Jak wcześniej wspomniałem fabryka została wyburzona, nasuwa się więc pytanie to skąd się wziął ceglany budynek w osiedlu? Inwestor zrekonstruował dwie ściany dawnej fabryki na wzór nieistniejącego oryginału (ściany budynku są betonowe i obłożone cegłą klinkierową) "wtapiając" je w bryłę "Arboretum", zachowując w ten sposób obraz dawnej, fabrycznej Łodzi.

Zaproponował: saper1390

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Łódź
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na