Papież Benedykt XVI odbył tylko jedną podróż apostolską do Polski, działo się to w dniach 25–28 maja 2006 r. Pierwsza msza została odprawiona 26 maja na placu Piłsudskiego w Warszawie, podczas tej Mszy Świętej Papież poświęcił nasiona drzew które zostały dostarczone przez leśników. To dopiero początek przygód tych nasion, dalsza droga przebiegała w szkółce leśnej mieszczącej się w Nadleśnictwie Jabłonna. Tutaj z poświęconych nasion pod specjalnym nadzorem zostały wychodowane sadzonki, każda sadzonka oczywiście opatrzona specjalnym certyfikatem.
Sąsiadujące z Olsztynem Nadleśnictwo Nowe Ramuki otrzymało 40 takich sadzonek, było to 35 sosen i 5 świerków. Wszystkie sadzonki zostały posadzone, uczyniono to w sposób bardzo uroczysty i przy udziale znamienitych gości. Termin takiej ceremonii zbiegał się zazwyczaj z innymi uroczystościami kościelnymi, szkolnymi lub gminnymi, często związane to było z jubileuszem miejscowości. Okazją do takiej ceremonii w Bartągu 20 czerwca 2008 r. było odsłonięcie tablicy upamiętniającej niemieckiego duchownego Johannesa Gehrmanna. Postać niezwykle barwna i zasłużona dla Warmii a przede wszystkim dla sprawy pojednania polsko – niemieckiego, dlatego też nazywano go „kapłanem pojednania”.
Johannes Gehrmann urodził się w 1933 r. w Oberwinter nad Renem wywodził się jednak warmińskiej rodziny pochodzącej ze wsi Jaroty, dziś dzielnica Olsztyna a wówczas wieś Jondorf należąca do parafii Bartąg, dlatego przez całe życie twierdził że jest Warmiakiem. W Jarotach spędził okres II wojny światowej, w 1948 r. wyjechał do Niemiec a w 1964 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W czasie stanu wojennego był organizatorem akcji Hilfsaktion Polen, dzięki jego staraniom wysłano do Polski w ramach akcji humanitarnej 170 transportów samochodowych zawierających głównie żywność. W 1993 r. doprowadził do symbolicznego pojednania obrońców Westerplatte i marynarzy z pancernika Schlezwig Holstein, kościół w Bartągu zawdzięcza jemu odnowienie zabytkowych organów. Zmarł 23 maja 2004 r. w Hilter.
Prócz odsłonięcia pamiątkowej tablicy tego dnia posadzono cztery sadzonki Sosny Taborskiej pochodzące z poświęconych nasion, upamiętniając również papieża każde drzewo nosi imię „Benedyktynka”. Sadzenie tych drzewek spotyka się ogólnie z pozytywnym odbiorem, są one żywym pomnikiem i świadkiem pewnego wydarzenia w życiu społeczności. Spoglądając na te drzewka zasadzone przy kościele w Bartągu może nam się nasunąć jeszcze jedna refleksja, jedna sosna zasadzona została przez Biskupa Polowego Gen. Dyw. Tadeusza Płoskiego, zmarłego tragicznie 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku. Przy jego sośnie często pali się znicz.