Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: militaria Dom organizacji „Strzelec”, zwany „Domem Strzelca” z 1938 roku

Piekary Śląskie

Dom organizacji „Strzelec”, zwany „Domem Strzelca” z 1938 roku

Obszar Warowny „Śląsk” to sieć schronów bojowych, tzw. pozornych, polowych, a nawet tradytorów, przeznaczonych dla dział 75-milimetrowych wybudowanych w latach 1933-39.

Kiedy Adolf Hitler ze swoją partią doszedł do władzy w 1933 roku, a w 1934 został kanclerzem Niemiec, ówczesny rząd podjął już decyzję o budowie sieci schronów wzdłuż, wbrew pozorom, wciąż tzw. „gorącej granicy” - od 1919 na terenie wschodnim polskiego Górnego Śląska - mających chronić tereny przemysłowe tego regionu. Nadzór nad budową sieci schronów objął generał brygady Jan Jagmin Sadowski, późniejszy dowódca Grupy Operacyjnej „Śląsk”, potem „Jagmin”. Generał w późniejszej fazie budowy podjął własną inicjatywę, by schrony wybudować w tzw. „wnętrzu” Obszaru Warownego, czyli nie tylko wzdłuż ówczesnej granicy polsko-niemieckiej, ale nieco dalej, m.in. w Łaziskach Średnich, na linii wzdłuż rzeki Kłodnicy, w rejonie Halemby (dziś Ruda Śląska).

Oprócz standardowych schronów żelbetowych, które w większości zachowały się do czasów obecnych, tworzono punkty oporu, dziś można by je nazwać „sprytnym posunięciem strategicznym” czy „ciekawym pomysłem” ówczesnych inżynierów fortyfikacji. Do nich należy m.in. budynek nazywany „Domem Strzelca” z 1938 roku przy obecnej ulicy Jana Długosza 84.

Budynek jest standardową budowlą mieszkalną z dwoma kondygnacjami, ale ściany osłonowe osadzone są na wysokich żelbetowych ścianach piwnicznych o grubości ok. 80 cm, a miejscami 130 cm, czyli o ponadstandardowym wymiarze. Miał stanowić tzw. „element” zaskoczenia dla przeciwnika, tym bardziej że zlokalizowano go wśród zabudowy mieszkalnej o charakterze domków jednorodzinnych, datowanych na co najmniej lata 30. XX wieku. Ściany ma otynkowane, za to na ścianach piwnicznych widoczne są otwory strzelnicze przeznaczone na karabiny ciężkie, maszynowe Browning wz. 28 i wz. 30, co świadczy o tym, że ogień mógł być we wrześniu 1939 roku dość skuteczny.

Po II wojnie światowej w domu znajdował się posterunek Milicji Obywatelskiej, a potem przeznaczono go na mieszkania i do chwili obecnej jest zamieszkały.

Zaproponował: KeepTalking

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

KeepTalking poniedziałek, 24 marca 2014, 13:29
Niektóre "źródła" podają, iż pod koniec sierpnia 1939 roku, a już na pewno podczas napadu hitlerowców na Polskę, 01.09.1939 roku, doszło do walk, nawet zaciętych walk w okolicach "Domu Strzelca", jednak nie podają one precyzyjnie między jakimi oddziałami doszło do wymiany ognia. Stąd można się domyślać, iż były to wyszkolone oddziały Freikorpsu, z którymi nie mogli sobie poradzić okoliczne bataliony forteczne, którymi obsadzono w tym rejonie jeszcze istniejące schrony: polowe, pozorne i inne.

Miejsca w okolicy

Piekary Śląskie
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na