Przez kilka wieków Wolsztyn, tak jak niemal każde polskie miasto, zamieszkiwany był przez trzy narodowości. Obok siebie żyli Polacy, Niemcy i Żydzi, mając jednakowy wpływ na rozwój miasta. Każda z tych społeczności wyznająca inną religię posiadała tutaj swoją świątynię.
Wolsztyńscy Żydzi swoją synagogę mieli przy ulicy Poznańskiej w niewielkiej odległości od rynku. W tym miejscu zbudowano ją w 1842 r., a w 1896 dokonano gruntownej przebudowy. Wówczas to fasada frontowa otrzymała piękny wystrój z ozdobnym szczytem i sterczynami po bokach w kształcie wieżyczek. Synagoga zbudowana na rzucie litery T od frontu mieściła przedsionek, a na piętrze nad nim mieścił się babiniec.
W czasie okupacji budynek przejęli Niemcy, doprowadzając do znacznej dewastacji. Po wojnie obiekt został przejęty przez władze miejskie. Odnowiono go, przebudowując na kino, które otrzymało nazwę „Tatry”. W 2000 r. budynek zwrócono prawowitym właścicielom reprezentowanym przez poznańską gminę żydowską. Gmina ta zdecydowała się sprzedać go prywatnemu nabywcy.
W 2009 r. dawna synagoga spłonęła, a jej ruiny rozebrano. W jej miejsce wzniesiono nowy budynek mający być centrum handlowym. Inwestor postarał się o nawiązanie do historii, nadając fasadzie wygląd odwołujący się do dawnej synagogi.