Powstanie parku datuje się na około 1907 roku. Jest to park o charakterze leśno-spacerowym . W jego skład wchodziły 3 wzniesienia: wzgórze zwane kiedyś Szubienicznym, Wzgórze Schillera - na którym wybudowano wycieczkowy dom zwany Harcówką ( istnieje do dnia dzisiejszego ) oraz Wzgórze Goethego. Ich wysokość wynosi około 510 m n.p.m.
Obecnie park zajmuje powierzchnię około 32 ha. Na jego terenie znajdują się ogrodzony plac zabaw dla dzieci, korty tenisowe oraz punkty widokowe. Jeden z nich znajduje się w okolicach Harcówki z widokiem na śródmieście Wałbrzycha, drugi na terenie dawnego ogrodu Różanego skąd widać najwyższą szczyt Gór Wałbrzyskich (Chełmiec). Trzeci oddano do użytku w 2013 roku i znajduje się on w najwyższym punkcie parku. Rozpościera się z niego widok na dzielnicę Stary Zdrój, a w oddali widoczne są wieże Zamku Książ.
W parku znajduje się około 110 gatunków drzew i krzewów. Wiek niektórych określany jest na 250 do 300 lat ( dęby i buki). Park jest największym zgrupowaniem pomników przyrody Wałbrzycha. W ostatnich latach dość często na terenie parku odbywały się wyścigi MTB w ramach Mistrzostw Pucharu Polski oraz wyścig "Górale na start".
Od roku 2012 rozpoczęto modernizację parku. Przebudowano oraz utworzono ścieżki spacerowe oraz rowerowe. Zamontowano tablice informacyjno-edukacyjne, odremontowano wejście od Al. Wyzwolenia za Pomnikiem Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego. Obecnie trwają dalsze prace przy kolejnych wejściach. Na terenie funkcjonuje system monitoringu. Park nareszcie nabiera cywilizowanego charakteru.