Ulica Św. Marcin jest kultową ulicą Poznania. Od 1901 r. po likwidacji Bramy Berlińskiej stała się reprezentacyjną arterią stolicy Wielkopolski. Przy niej zbudowano zamek dla niemieckiego cesarza Wilhelma II i kilka ważnych budowli administracji pruskiej. Dziś na jej długości sąsiadują z sobą pochodzące z końca XIX i z początków XX wieku kamienice z powojennymi budowlami.
Wśród tych budynków warto zwrócić uwagę na niepozorną kamienicę oznaczoną numerem 30. Kamienica nr 30 przy Św. Marcinie wzniesiona została w początkach XX stulecia. W tym dwupiętrowym budynku zbudowano salę teatralno-kinową, w której w 1908 r. rozpoczął działalność kino-teatr noszący nazwę „Theater Apollo”.
Jeszcze za panowania pruskiego przybytek zmienił nazwę na „Colloseum”. W Polsce międzywojennej kino przy Św. Marcinie działało pod nazwami „Europa” oraz „Świt”. Po niemieckiej okupacji kino otrzymało nazwę „Wolność” zmienioną ostatecznie w latach 50-tych XX w. na „Muzę”.
Kino „Muza” przechodziło trudny okres po transformacji ustrojowej i powstaniu multipleksów. Z czasem zaczęło działać jako kameralne kino studyjne przeznaczone dla bardziej wymagających widzów. Dziś w „Muzie” organizowane są przeglądy filmowe, podczas których można zobaczyć ciekawe produkcje. Działa tu Dyskusyjny Klub Filmowy „Kamera” adresowany głównie do studentów.
Po przeprowadzonej modernizacji w holu kinowym działa kawiarnia i galeria. Kino „Muza” prowadzone jest pod egidą „Estrady Poznańskiej”.