Ostroróg jest niewielkim wielkopolskim miasteczkiem malowniczo położonym na brzegu Jeziora Wielkiego. Założone zostało około 1412 r. na bazie wcześniejszej osady handlowej towarzyszącej fortalicji kasztelana santockiego Dziersława Grocholi. Miasto założył jego syn Sędziwój Ostroróg herbu Nałęcz - wojewoda wielkopolski i bliski współpracownik króla Władysława Jagiełły. Przez wieki Ostroróg pozostawał własnością możnych rodzin polskich Potockich, Rejów, Radziwiłłów i Kwileckich.
Położona na uboczu głównych traktów miejscowość pozostała do dziś lokalnym ośrodkiem gospodarczym. Ma dziś niespełna dwa tysiące mieszkańców mieszkających na stosunkowo małym terenie liczącym 1,25 km² powierzchni. Ostroróg do dziś zachował zarys swego pierwotnego układu urbanistycznego z prostokątnym rynkiem i siatką ulic. Z najdawniejszej zabudowy zachował się późnogotycki kościół parafialny z około 1432 r. Pozostała zabudowa miasta pochodzi z XIX i pierwszej połowy XX w. Wyjątkiem jest mieszczański dom znajdujący się przy ulicy Kapłańskiej 1.
Obiekt ten ma XVIII-wieczną metrykę i daje wyobrażenie o ówczesnej architekturze Ostrorogu. Parterowy budynek posiada murowany parter z podcieniami oraz szachulcowo-drewnianą wystawkę w partii dachowej. Mieszczański dom przy ulicy Kapłańskiej jest zabytkiem od 26 listopada 1997 r. wpisanym na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa decyzją 2635/A.