Neogotycki, murowany z czerwonej cegły kościół wzniesiony w latach 1907 – 1916 jest kolejnym kościołem w tej miejscowości. Został wykonany wg projektu architekta Stefana Szyllera. Natomiast dwa białe orły ze sztandarów wojskowych umieszczone na obrazie Matki Bożej Charłupskiej jako wota dziękczynne przez Jakuba Bema (stryjecznego brata generała Józefa Bema) posłużyły prof. Wiktorowi Zinowi za główny motyw dekoracyjny wnętrza świątyni.
Niewątpliwie najcenniejszym elementem wyposażenia świątyni jest ołtarz główny. W ołtarzu umieszczony jest cudowny obraz Matki Bożej Charłupskiej - Księżnej Ziemi Sieradzkiej. Obraz namalowany na desce w XVII wieku przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Obraz ten umieszczony w ołtarzu wzniesionego pierwszego drewnianego kościoła był już czczony jako cudowny. Jednak dopiero w 1785 r. powołana komisja arcybiskupia z Gniezna oficjalnie uznała, że przy obrazie Matki Bożej Charłupskiej mają miejsce nadzwyczajne wydarzenia.
Za zgodą Watykanu 8.09.1937 r. biskup Karol Radoński dokonał koronacji Matki Boskiej oraz Dzieciątka, postaci widniejących na obrazie. Na szczególną uwagę zasługuje również chrzcielnica z 1538 r. z ozdobnym napisem wotywnym oraz herbami: Lis, Jelita, Jastrzębiec i Poraj oraz piękne witraże. W latach 1981-88 w prezbiterium świątyni Zdzisław Pobisiak namalował trzyczęściowe obrazy ścienne (tryptyki), których tematyka nawiązuje do historii Ziemi Sieradzkiej.
Kościół otoczony jest murem z barokową bramą wykonaną w XVIII wieku.