Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Radówek

Gotycki kościółek filialny

Radówek to średniowieczna wieś w gminie Górzyca położona kilka kilometrów na północny zachód od Kowalowa. Korzeniami sięga do XIII wieku, wymieniana wówczas jako „Parvum Radove”. Z czternastowiecznych zapisków wiadomo, że należała wówczas do biskupów lubuskich z siedzibą w Górzycy. Później w posiadaniu frankfurckich mieszczan, a od 1850 r. w domenie Księcia Prus.

Na płaskim terenie w centrum wsi wzniesiono na początku XV w. wczesnogotycki kościół. Z całą pewnością była to świątynia katolicka, jedynie w czasach reformacji pełniąca funkcję protestanckiej. Po wojnie ponownie rekatolicyzowana i w 1963 r. włączona do parafii w Laskach Lubuskich. Dziś nosi wezwanie Matki Boskiej Różańcowej. Msze odbywają się tu w każdą niedzielę o godz. 9.30.

Kościół jest otoczony kamiennym murem. Podstawowym budulcem świątyni był kamień polny. Prostokątną, ceglaną wieżę nadbudowano dopiero w 1643 r. Kolejnej przebudowy nie tylko wieży, ale i korpusu świątyni dokonano w 1780 r. Dziś możemy podziwiać elewację z rozmieszczonymi w niej naprzemiennie blendami i oknami.

W jednoprzestrzennym wnętrzu zachowała się XIX wieczna empora organowa, krucyfiks i świecznik. Siedemnastowieczne stalle i osiemnastowieczny ołtarz oraz ambona zostały zniszczone w czasie wojny. Dwa kościelne dzwony są starsze: pierwszy – z łacińskim napisem „Przyjdź w królewskiej chwale z pokojem, o Jezu i zbaw nas wszystkich” – pochodzi z XV w. a drugi – zdobiony scenami Męki Pańskiej i monogramem Matki Bożej – z wieku XVI.

Na terenie przykościelnego cmentarza można oglądać dobrze zachowany pomnik pierwszowojenny. Wykute w kamieniu nazwiska poległych są już mało czytelne, ale na cokole umieszczono w 2004 r. nową, dwujęzyczną tablicę o treści „Ku czci poległych i zmarłych. Stowarzyszenie Dawnych Mieszkańców Powiatu Zachodniotorzymskiego i Gmina Górzyca 15.V.2004”.

Kościół filialny p.w. Matki Boskiej Różańcowej wpisany jest do rejestru zabytków woj. lubuskiego

Zaproponował: bakhita

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Radówek
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na