Łódź - miasto czterech kultur, miasto wielonarodowe...
W 1821 r. na mocy aktu zezwalającego na powstanie w Łodzi osady przemysłowej zaczęli przybywać osadnicy. Obok Polaków pojawili się Niemcy, Żydzi i Rosjanie - cztery różne kultury żyjące obok siebie, które budowały "ziemię obiecaną". Ich dzieło trwało do II wojny światowej. Dziś pozostały po nich wielkie nazwiska, fabryki, wille, pałace. Na stałe wpisali się w karty historii miasta, która to czasami bywa odkrywana po latach jak to miało miejsce np. w 2009 r.
Podczas remontu zabytkowej kamienicy z końca XIX w. przy ul. Sienkiewicza 48 odkryto oryginalny napis cyrylicą w języku rosyjskim, ozdobiony po bokach motywami roślinnymi. Inskrypcja znajduje się nad wejściem bramnym i pochodzi sprzed I wojny światowej. Jest ona właśnie świadectwem dawnej wielokulturowości miasta.
"Ujezdnoje uprawlienie" w tłumaczeniu znaczy urząd powiatowy co prawdopodobnie wskazuje na pierwotne przeznaczenie budynku. Nie jest to jedyny napis w Łodzi, jaki ukazał się po latach. Zainteresowanych odsyłam do artykułów w których można odszukać zdjęcia ze starymi napisami/reklamami: Kamienica Wilhelma Reichera, Ulica ks. Grzegorza Piramowicza - ulica z klimatem, Kamienica Szaji i Hani Wiślickich, Kamienica Szmula i Musze Urysohn, Ulica Rewolucji 1905 roku.
Jak wcześniej wspomniałem, kamienica w 2009 r. została poddana zabiegowi rewitalizacji. Prace wykonywano według planów Pracowni Architektury FormArt s.c. W rewelacyjny sposób połączono cenny zabytek - bogaty w sztukaterię - z nowoczesnością - taflą szkła na lewej ścianie szczytowej. W części parterowej kamienicy znajdują się lokale usługowe, natomiast na pozostałych kondygnacjach mieszkania.