Kaplica pw. Świętego Wojciecha przy ul.Lwowskiej jest nową budowlą. Związana jest jednak z dawnymi dziejami Tomaszowa i kultem Matki Bożej Szkaplerznej. Początki jej kultu sięgają XVII wieku,kiedy to w istniejącej, drewnianej kapliczce, nieznana osoba umieściła obraz Matki Bożej Szkaplerznej. Miejsce to zaczęto nazywać "na Piaskach".
W czasach szwedzkiego potopu kapliczka została zniszczona. Obraz z wizerunkiem Matki Bożej żołnierze zabrali do swego obozu, jednak w drodze go porzucili. Zbezczeszczony obraz odnalazły i zabrały do domu dwie szlachcianki z Tomaszowa, które po przeniesieniu się do Lwowa umieściły wizerunek w kaplicy kuśnierskiej Lwowskiej katedry. Po zakończeniu wojen szwedzkich obraz powrócił do odbudowanej kapliczki na Piaskach.
Jego sława rozeszła się po okolicy i wobec rosnącego kultu i zwiększającego się ruchu pielgrzymkowego, postanowiono wznieść „na Piaskach” murowany kościół. Jego fundatorem był kasztelan kijowski Józef Potocki, który zbudował również klasztor i przekazał go we władanie zakonowi trynitarzy. Po kasacie zakonu przez cesarza Józefa II w 1783 roku, cudowny obraz Matki Bożej Tomaszowskiej przeniesiono do istniejącego do dziś modrzewiowego kościoła parafialnego pw. Zwiastowania NMP. Z czasem kościół i klasztor popadły w ruinę, a to co pozostało - rozebrano.
Dopiero pod koniec XX wieku, staraniem pasterza Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej bp prof. dra hab. Jana Śrutwy oraz ks. Jana Krawczyka, na miejscu kościoła wzniesiono murowaną kaplicę pw. św.Wojciecha. Obraz Matki Bożej Szkaplerznej pozostaje od 1783 roku w tomaszowskim, modrzewiowym kościele parafialnym.