Pierwotnie przybywając do Barda Śląskiego, już na moście na Nysie Kłodzkiej zobaczyć można było wśród innych barokowych figur świętych również figurę św. Jana Nepomucena z 1709 r. Niestety w 1945 r. most został wysadzony przez Niemców. Kilka lat po wojnie most został odbudowany bez figur.
Barokowe, drewniane figury Jana Nepomucena możemy jednak podziwiać podczas zwiedzania Muzeum Sztuki Sakralnej w klasztorze oo. redemptorystów. Sześć drewnianych figur rozmieszczono na ścianie w jednym miejscu. Część figur ma uszkodzone ręce lub ich brak, żadna figura nie trzyma krzyża czy gałązki palmy, jedna figura przedstawiona jest bez biretu.
W tym samym muzeum na ścianie naprzeciwko figur zawieszony jest obraz olejny z drugiej połowy XVIII w. przedstawiający siedzącego Jana Nepomucena z palcem na ustach i dwoma aniołkami. Na drugim planie widzimy most w Pradze, żołnierzy króla Wacława IV wrzucających Jana do rzeki Wełtawy oraz pięć gwiazd, jakie miały ukazać się podczas tego wydarzenia - pięć gwiazd powszechnie spotykanych w aureoli umieszczanej nad jego głową.
W bazylice na przyściennej konsoli umieszczona została kolejna barokowa, drewniana rzeźba świętego z 1750 r. Autorem tej rzeźby jest śląski rzeźbiarz Henryk Hartman. Rzeźba przedstawia św. Jana z krzyżem opartym na prawym ramieniu, gałązką palmy oraz aureolą z pięcioma gwiazdami nad głową. U stóp figury umieszczone zostały trzy aniołki, z których jeden trzyma księgę - znak uczonego i teologa.