Stawiszyn jest niewielkim miastem położonym w województwie wielkopolskim, w powiecie kaliskim. Pierwsze wzmianki dotyczące miejscowości pochodzą z końca XIII w, kiedy to Stawiszynowi nadano prawa miejskie.
Rozkwit miasta datowany jest na okres panowania Kazimierza Wielkiego. Z rozkazu króla pobudowano zamek oraz otoczono miasto pierścieniem murów obronnych. Także za czasów Kazimierza Wielkiego nadano zabudowie miejskiej jej ostateczny kształt. Okres rozkwitu gospodarczego zakończył się wraz z najazdem szwedzkim. Stawiszyn utracił prawa miejskie po upadku powstania styczniowego i uzyskał je ponownie w 1919 roku.
Obecnie Stawiszyn zajmuję powierzchnię 99 ha, co czyni go najmniejszym obszarowo miastem w Polsce. W Stawiszynie warto zobaczyć m.in.: ratusz z XIX w., kościół św. Bartłomieja z XIV w., zbór ewangelicki z 1844 r. (zbudowany w miejscu dawnego zamku Kazimierza Wielkiego, niestety wraz z cennymi organami i autentycznym wnętrzem niszczejący). Jednak najcenniejszym i godnym największej uwagi - w moim przekonaniu - jest układ miejski zachowany w prawie niezmienionym kształcie od czasów średniowiecza. Uwagę zwracają również budynki z XIX w. (niektóre wymagają natychmiastowej renowacji).
Budynki i układ miejski "przenoszą" zwiedzających w czasie oraz nadają miastu niepowtarzalny charakter. Warto zatrzymać się w Stawiszynie, pospacerować jego ulicami bez pośpiechu podziwiając piękne zabytki i... mieć nadzieję, że prędzej czy później podjęte zostaną prace zabezpieczające oryginalną architekturę miasta przed zniszczeniem.
Zaproponował: agatan
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła wielkopolskie