Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: kościoły, klasztory, sanktuaria Ruiny kościoła pw. św. Jadwigi w Ziemięcicach z ok. 1500 roku

Ziemięcice

Ruiny kościoła pw. św. Jadwigi w Ziemięcicach z ok. 1500 roku

W małej miejscowości, położonej obecnie nieco "z boku" autostrady A1 ( odcinek Gliwice-węzeł Wieszowa ), między Gliwicami a Pyskowicami - znajdują się ruiny o skromnej bryle - kościoła pw. św. Jadwigi, datowanego na rok ok. 1500. I jak twierdzą zachowane dokumenty pisane, jest to pierwszy znany w tej miejscowości kościół, który to pierwotnie "mieścił" w swej bryle: gotyckie prezbiterium, zakrystię i tzw. "części boczne".

Nawa główna została wybudowana przez zakon jezuitów, którzy przejęli kościół w XVII wieku, a więc można domniemywać, że ww. części kościoła mogły powstać sukcesywnie, gdyż Ziemięcice nie należały wówczas do wiosek, w której zamieszkiwali zamożni mieszkańcy, którzy mogliby utrzymać proboszcza. Dzisiejsze pozostałości murów pochodzą z późniejszej rozbudowy świątyni w latach 1820-26. Podczas tejże rozbudowy, dobudowano do budowli kaplicę pw. św. Jana. Niestety, w dniu 28.03.1911 roku runęła część sufitu w tymże kościele i jak ustalili później ówcześni rzeczoznawcy, winę za to "ponosiła" za ciężka wieżyczka środkowa ( przypuszczalnie na sygnaturkę, umieszczona na kalenicy dachu ) i w związku z tym strop świątyni może wytrzymać jedynie kilka lat, ale max. 5-różnego rodzaju obciążeń ( od konstrukcji dachu, po wiatr, czy śnieg ) i w tym wypadku lepiej byłoby wybudować nowy kościół od podstaw.

Po rozmowach z hrabią Stolberg-Stolberg, które przerwał wybuch I wojny światowej, dopiero w 1926 roku wykonano plan budowy nowej świątyni. Jej wykonawcą był mistrz budowlany o nazwisku Wieczorek, a nadzór budowlany sprawował architekt z Bytomia, prawdopodobnie Theodor Ehl. Budowa rozpoczęła się w maju 1926 roku, a poświęcenie świątyni nastąpiło w dniu 06.06.1927 roku. Patronką nowej swiątyni została św. Jadwiga Śląska, księżna całego Śląska. Ze "starego" kościoła przeniesiono boczny ołtarz poświęcony Najświętszej Marii Pannie, z obrazkami 14 dobroczyńców - wykonano nowe złocenia, na prawym skrzydle wykonano wspólnie ołtarz poświęcony Sercu Pana Jezusa, który po nieznacznej modyfikacji w latach 50. XX wieku, służy do dziś. Z glównego ołtarza ze "starego" kościoła wyjęto obraz św. Jadwigi zwanej "Śląską", pochodzący przypuszczalnie z XVIII wieku, który można podziwiać w tylnej części lewej nawy bocznej. Ostatecznie tzw. "stary" kościół opuszczono w roku 1930.

Dziś jest on ogrodzony siatką i zabezpieczony przed ewentualnym wejściem do środka i tak sobie stoi od ok. roku 1930, chociaż można rzec, że ruiny tejże świątyni są nawet ozdobą tej malej miejscowości - Ziemięcice, które znakomicie "wychodzą" na zdjęciach podczas naturalnego oświetlenia przez Słońce, niemal o każdej porze roku.....

Zaproponował: KeepTalking

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Ziemięcice
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na