Układ urbanistyczny Wągrowca podlegał modyfikacjom na przestrzeni kilkuset lat istnienia miasta. Wraz z nim zmieniała się zabudowa niszczona wielokrotnie przez toczone w mieście walki oraz pożary. Zachowane dziś historyczne budynki pochodzą w większości z XIX i początków XX wieku. Wiele z nich przypomina atmosferę dawnego Wągrowca. Jeden z najładniejszych domów Wągrowca zobaczyć można u zbiegu ulic Poznańskiej i Pocztowej.
Okazała kamienica powstała w czwartym ćwierćwieczu XIX wieku, gdy miasto nosiło germańską nazwę Wongrowitz. Piętrowy budynek o dwóch różnej długości skrzydłach reprezentuje przykład neorenesansowej architektury szczególnie popularnej w końcówce XIX wieku. Uwagę zwracają jej ceglane elewacje ozdobione tynkowanymi detalami. Charakterystyczny jest narożnik kamienicy zwieńczony oryginalnym dachem, którego ozdobą są szczyty umieszczone nad skrajnymi osiami.
W kamienicy na przełomie XIX i XX wieku mieścił się sklep Maxa Levy’ego oraz cukiernia Stefana Sławińskiego. Obecnie pięknie odrestaurowana kamienica przy ulicy Pocztowej 9 stanowi jeden z zabytków miasta nad Nielbą i Wełną.