Klasztor i kościół Bernardynów, zostały wybudowane z inicjatywy kasztelana, Mikołaja Spytka Ligęzy, w latach 1627-29. Miejsce to znane jest wszystkim rzeszowianom i przyjezdnym do stolicy Podkarpacia, albowiem znajduje się w centrum miasta. Od połowy bieżącego roku, dawny, olbrzymi parking zmienił swe oblicze.
Bernardyni w dawnych czasach prowadzili na tych terenach własne gospodarstwo. Na wysokim poziomie stało ogrodnictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo. Własne uprawy i dochody pozwalały im przyjmować wielotysięczne tłumy gromadzące się na rozległych łąkach wokół klasztoru oraz na podejmowanie gości i karmienie ubogich. Władza ludowa zlikwidowała te ogrody i w ich miejscu wybudowano olbrzymi parking. Jeden z największych placów w Rzeszowie wykorzystywany był także jako miejsce wyścigów, zawodów, pikników.
Na przełomie wieków, Bernardyni odzyskali część swych dawnych włości i stworzyli nowe "Ogrody bernardyńskie". Te obecne to nie gospodarstwo lecz miejsce odpoczynku dla mieszkańców miasta. Ogólnodostępne ogrody w stylu włoskim i centrum religijno-kulturowe - to część dofinansowana przez Unię Europejską, natomiast podziemny parking pod płytą ogrodów, ojcowie zbudowali wyłącznie własnymi nakładami.
Ogrody bernardyńskie są otwarte codziennie od godz. 7 do 21.