Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Czudec

Warownia czudecka

Czudec dawniej miasteczko, obecnie wieś gminna, leży na południe od Rzeszowa, przy drodze wojewódzkiej nr 988. W średniowieczu przebiegał tędy szlak handlowy na Ruś i dalej na wschód. Na przełomie XII i XIII wieku szlaku bronił zamek ulokowany na bardzo stromym wzgórzu nad doliną Wisłoka. Twierdzę najprawdopodobniej wybudował Teodor Czador herbu Gryf, wojewoda krakowski. Pierwsza potwierdzona wzmianka o zamku pochodzi z 1264 roku, z czasów Bolesława Wstydliwego, księcia krakowskiego i sandomierskiego.

Od XV wieku do 1610 roku zamek należał do rodziny Strzyżowskich herbu Gozdawa.To za ich czasów,we wrześniu 1427 roku, Czudec otrzymał prawa miejskie od króla Władysława Jagiełły, co było początkiem rozwoju miejscowości. W drugiej połowie XVI wieku Stanisław Strzyżowski herbu Gozdawa, zamienił gotyckie zamczysko w renesansową siedzibę, która niebawem stała się własnością rodziny Grabieńskich herbu Pomian i Prawdzic.

Zamek położony w miejscu strategicznym,przetrwał wiele najazdów tatarskich, w tym największy z 1624 roku, kiedy to został znacznie uszkodzony. Dzieła zniszczenia dokonały w 1657 roku wojska księcia Siedmiogrodu Jerzego Rakoczego. Po tym najeździe nie został nigdy odbudowany. Jego ruiny rozebrano pod koniec XVII wieku i wykorzystano je do budowy kościoła Trójcy Świętej w Czudcu.

W 2001 roku przeprowadzono prace archeologiczne, dzięki którym odkryto mury gotyckich wież obronnych, bruk kamienny, pozostałości imponującej bramy wjazdowej z XVI wieku i półtorametrowej grubości mur.Obecnie nie ma śladów budowli, można się tylko domyślać co tu było po nierównościach szczytu wzniesienia.

Zaproponował: Jerzy_Zmihorski_stary

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Czudec
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na