Na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu, przy ulicy Działowej wznosi się klasztor karmelitów bosych wraz z ich świątynią pod wezwanie św. Józefa. Przed tym kościołem stoi pomnik św. Rafała Kalinowskiego, który przez pewien czas przebywał w klasztorze. Odsłonięto go w 1989 r., gdy ojciec Kalinowski był jeszcze błogosławionym kościoła katolickiego.
Kim był święty Rafał Kalinowski podniesiony do tej godności przez papieża Jana Pawła II w 1991 r. ?
Józef Kalinowski urodził się w 1835 r. w Wilnie na Litwie w rodzinie szlacheckiej pieczętującej się herbem Kalinowa. Po ukończeniu nauki w Instytucie Szlacheckim zdobył inżynierskie wykształcenie w Mikołajewskiej Szkole Inżynierii Wojskowej w Petersburgu. Z chwilą opuszczenia tej uczelni otrzymał awans do stopnia porucznika. Służył w wojskach inżynieryjnych armii carskiej.
Kiedy wybuchło Powstanie Styczniowe wstąpił do polskich oddziałów zostając po pewnym czasie ich dowódcą na terenie Litwy. Aresztowany w 1864 r., skazany na karę śmierci trafił na dziesięć lat na zesłanie na Syberię. Po powrocie z zesłania i pobycie w Paryżu znalazł się w Grazu w Austrii. Przystąpił do karmelitów bosych mających tutaj swój klasztor.
Święcenia odebrał w 1882 r. przyjmując imię Rafał. Pod koniec XIX wieku zbudował w Wadowicach klasztor, którego przeorem, z przerwami pozostawał niemal do śmierci. Zmarł po długiej chorobie w 1907 r.
Święty Rafał Kalinowski jest patronem oficerów i żołnierzy oraz orędownikiem w sprawach trudnych i beznadziejnych. Uważa się go także za patrona sybiraków.