Żydzi w Piwnicznej pojawili się w połowie XVIII wieku, choć niektóre źródła wskazują na początki osadnictwa jeszcze za czasów Kazimierza Wielkiego. W okresie międzywojennym Piwniczną zamieszkiwało około 200-250 osób wyznania mojżeszowego, a Piwniczna stała się jednym z ulubionych kurortów żydowskich cadyków. W 1942 roku Żydzi z Piwnicznej zostali deportowani do getta nowosądeckiego, a potem do obozu zagłady w Bełżcu.
Po dawnych mieszkańcach zostały jedynie ślady, Jednym z nich jest kirkut, a właściwie jego pozostałości. Pozostało jedynie kilka macew (okupant nakazał zniszczenie kirkutu, a płyty nagrobne wykorzystano do utwardzania dróg. Czas po II WŚ nie był łaskawy dla zabytków żydowskich - cmentarz niszczał, a na jego pozostałościach tzw. młodzież urządzała imprezy.
Dziś pozostałości kirkutu są po opieką gminy - teren jest ogrodzony, zadbany. Jedyny minus to brak oznakowania (w punkcie informacji turystycznej można dostać dokładną mapkę oraz informację, jak dotrzeć). Położenie: Od stacji PKP należy pójść w kierunku Popradu, przejść tory kolejowe i tuż PRZED mostkiem skręcić w prawo. Kirkut znajduje się za placem zabaw i boiskiem sportowym. Jest ogrodzony żerdziami. GPS: N49 26.352 E20 43.067