Palędzie to podpoznańska wieś leżąca w gminie Dopiewo. Miejscowość swoje początki ma około 1200 roku p.n.e., gdy na jej terenie powstała osada z grodem obronnym. W jej długiej historii wyróżnia się bitwa stoczona w 1331 r. przez poznańskie wojska z Krzyżakami podczas ich najazdu na te ziemie w XIV w.
W Palędziu urodził się wyjątkowy człowiek – ojciec Marian Żelazek. Marian Żelazek urodził się w 1918 r. w rodzinie gospodarza i młynarza palędzkiego Marcina Żelazka. Marian ukończył szkołę powszechną w Poznaniu, po której kontynuował naukę w Gimnazjum Misyjnym w Górnej Grupie oraz Seminarium Księży Werbistów w Chludowie. W 1940 r. został aresztowany przez Niemców. Przeżył koszmar hitlerowskich więzień i obozów koncentracyjnych: Fortu VII w Poznaniu oraz KL Gusen i KL Dachau. Po zakończeniu wojny kontynuował studia teologiczne w Rzymie, gdzie w 1948 r. przyjął święcenia kapłańskie. W 1950 r. wyjechał do Indii, gdzie przez długie lata pracował w placówce misyjnej. Od 1975 r. zaangażował się w niesienie pomocy trędowatym w leżącym nad Zatoką Bengalską Purii.
W 2002 r. osobę ojca Żelazka oficjalnie zgłoszono jako kandydata do Pokojowej Nagrody Nobla. Zasłużony misjonarz werbista zmarł w Indiach w 2006 r. Mieszkańcy Palędzia z okazji osiemdziesiątej rocznicy urodzin ojca Marcina Żelazka przypadającej w 2008 r. ufundowali pomnik poświęcony jego pamięci. Na niewielkim, zagospodarowanym placu u zbiegu ulic Pocztowej i Ojca Mariana Żelazka ustawiono potężny eratyk, na którym wyryto okolicznościowy tekst oraz umieszczono podobiznę misjonarza.