Niegdyś na wzgórzu naprzeciw zameczku stał parterowy drewniany dwór z przełomu XVII/XVIII w., który przez wiele lat był siedzibą rodu Krasińskich. Zniszczony dwór rozebrano ok. 1907 r. Jeszcze w grudniu tegoż roku ogłoszono konkurs na projekt architektoniczny nowego dworu i w 1908 r. wyłoniono zwycięski projekt. Nie został jednak zrealizowany, gdyż hr. Adam Krasiński (wnuk poety zmarł w 1909 r.), a jego następcy nie podjęli się nigdy jego odbudowy.
W 2004 r. samorząd województwa mazowieckiego , podjął decyzję odbudowę dworu i w 2008 r. w setną rocznicę od ogłoszenia zwycięskiego projektu architektonicznego z 1908 r. (wg właśnie tego projektu zbudowano obecny), dwór został otwarty. Powstała w nim stała ekspozycja muzealna prezentująca epokę romantyzmu polskiego, którą warto zobaczyć. Eksponaty związane z owocnym, nie tylko w wydarzenia historyczne, okresem w historii polskiej literatury, sztuki, muzyki i teatru, zgromadzone zostały w siedmiu podzielonych tematycznie salach:
- Sala I: preromantyzm Polski (prezentuje wydarzenia z 2 połowy XVIII w.);
- Sala II: przedstawia wydarzenia z czasów Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego;
- Sala III: salonik wileński Adama Mickiewicza;
- Sala IV: salon romantyczny we dworze polskim;
- Sala V: Polska po upadku powstania listopadowego;
- Sala VI: to miniaturowy ogród romantyczny;
- Sala VII: poświęcona jest powstaniu styczniowemu (prezentowane są rysunki Artura Grottgera, moda w okresie żałoby narodowej po klęsce powstania, powstańczy bohaterowie, galeria malarstwa romantycznego). Warto się tu wybrać na weekend.
Miejsce zaproponował: piotrek1