Ursynów jest jedną z dzielnic Warszawy, która powstała na terenach dawnych wsi włączonych w granice stolicy w 1951 r. Większość jego zabudowy to nowe osiedla wielorodzinnych domów. Wśród budynków mieszkalnych znajduje się kilka kościołów wzniesionych głównie w ostatnim dwudziestopięcioleciu. Świątynie te są przeglądem współczesnej architektury sakralnej. Wśród nich są interesujące obiekty jak i budzące wiele kontrowersji. Do najciekawszych świątyń Ursynowa należy kościół parafii Ofiarowania Pańskiego.
Parafia, którą wyodrębniono w 1988 r. z terenu dwóch sąsiadujących ze sobą parafii: św. Katarzyny oraz śś. Apostołów Piotra i Pawła w Pyrach, swój kościół zaczęła wznosić na posesji przy ulicy Stryjeńskich. Zgodę na budowę uzyskano w 1986 r., ale w pierwszej kolejności ustawiono w tym miejscu drewnianą kaplicę z Zalesia Dolnego. W 1993 r. rozpoczęły się prace budowlane. Projekt nowej świątyni, która miała odwoływać się do czasów romańskich, opracował architekt Krzysztof Kasperski. Po trwających dziesięć lat budowie i pracach wykończeniowych kościół konsekrowano 1 czerwca 2003 r.
W bryle kościoła Ofiarowania Pańskiego wyróżnia się wysoka wieża przypominająca włoskie kościoły romańskie, w której zawisły cztery dzwony, w tym ważący pół tony „Prymas”.