Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Warszawa

Pomnik Jana Karskiego

11 czerwca 2013 r. na mapie Warszawy pojawił się nowy pomnik. Ustawiony został przed równie nowym Muzeum Historii Żydów Polskich. I z historią Żydów jest związany postacią, którą przedstawia. Mowa tu o oryginalnej ławeczce, a właściwie sofie Jana Karskiego, legendarnego kuriera Polski Podziemnej, który opracował i przewiózł do Londynu, a później do Waszyngtonu raport o holokauście. Przypomnijmy kilka informacji Janie Karskim.

Jan Karski, a właściwie Jan Kozielewski urodził się w Łodzi w 1914 r. Ukończył prawo na Uniwersytecie we Lwowie. W styczniu 1939 r. rozpoczął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. We wrześniu 1939 r. dostał się do sowieckiej niewoli, ale dzięki wymianie jeńców pomiędzy Rosjanami i Niemcami w Przemyślu znalazł się w części zajętej przez tych drugich. Po udanej ucieczce dostał się do Warszawy i rozpoczął działalność konspiracyjną. Jako emisariusz Rządu Emigracyjnego i jego kurier opracował m.in. raport o tragedii Żydów w okupowanej Polsce. Przewiózł ten raport do Londynu, a następnie do Waszyngtonu, gdzie przedstawił go prezydentowi USA. Niestety nie miało to większego wpływu na poprawę losu Żydów. Niemniej społeczność żydowska za jego zasługi nadała mu w 1982 r. tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Jan Karski zmarł w 2000 r. w Waszyngtonie i tam został pochowany.

Warszawski pomnik Jana Karskiego jest kolejną podobną realizacją. Wcześniejsze stanęły m.in. w Waszyngtonie, Nowym Jorku, Tel-Awiwie, Kielcach i Łodzi. Autorem projektu jest rzeźbiarz Karol Badyna. Na sofie przy Muzeum Historii Żydów Polskich można przysiąść się do Jana Karskiego i posłuchać jego wspomnień płynących z zamontowanej aparatury do odtwarzania dźwięku.

Zaproponował: zbyszekF60

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Warszawa
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na