W kilkunastu artykułach na portalu Polska Niezwykła pisałem już o wielkiej różnorodności budownictwa mieszkaniowego realizowanego w Poznaniu na przestrzeni XIX i XX wieku. Stolica Wielkopolski zawdzięcza to przede wszystkim doskonałym architektom i budowniczym działającym wówczas w mieście. Wymienić tu wypada Oskara Hoffmanna, Paula Pitta, Maxa Bielego, Paula Lindnera oraz Maxa Schencka. Projektantów wspierali równie doskonali sztukatorzy.
Jedną z kamienic będących dziełem Oskara Hoffmanna można zobaczyć przy ulicy Kwiatowej 5 w osiedlu Rybaki. Kamienica pod piątką powstała w latach 1904-1905 dla poznańskiego rajcy miejskiego W.Schweigera, który już po dwóch latach sprzedał ją architektowi Kazimierzowi Palaczowi. Budynek kilkakrotnie zmieniał właścicieli, aż w końcu przejął go zarząd komisaryczny. Na początku lat dwudziestych nabyła go Waleria Cegielska. Do rodziny Cegielskich dom należy do dziś.
Kamienica Schweigera licząca cztery kondygnacje posiada użytkowe sutereny, które służyły do celów handlowych i usługowych. Budynek jest secesyjną realizacją, w której dominują neobarokowe detale. Wyróżnia się centralnie umieszczonym wykuszem oraz dwoma pionami loggi w zewnętrznych osiach. Zwieńczenie wykusza zdobi półkolisty szczyt z dużą rzeźbą orła.
Na podwórze kamienicy prowadzi przejazd bramny, w którym tak jak w sąsiadującym wejściu na klatkę schodową do dziś możemy podziwiać dawną stolarkę drzwiową. Wewnątrz kamienicy zachowało się wiele elementów z czasu budowy, w tym klatka schodowa z drewnianą balustradą. Niestety kamienica wymaga poważnego remontu zarówno w zakresie elewacji, jak i wnętrz.