Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Skalbmierz

Pomnik tragedii skalbmierskiej

W okresie od 22 lipca do 8 sierpnia 1944 roku podczas okupacji hitlerowskiej na Ponidziu powstał niewielki obszar wolnej Polski, tzw. Rzeczpospolita Partyzancka. Nazywana również Republiką Pińczowską, Kazimiersko-Proszowicką Republiką Partyzancką czy Niepodległością Skalbmierską obejmowała tereny od Pińczowa, Działoszyc, Proszowic, Skalbmierza, Kazimierzy Wielkiej po Koszyce, Opatowiec, Nowy Korczyn i Wiślicę.

Nie akceptując tego stanu, 5 sierpnia o świcie 900-osobowe oddziały niemieckie i ukraińskie napadły na Skalbmierz broniony przez żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. W wyniku tych działań miasto zostało zniszczone, zginęło 79 mieszkańców oraz ponad 20 partyzantów, w tym dowódcy podporucznik "Sokół” - Franciszek Pudo i podporucznik "Burza II” Franciszek Kozłowski.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia w 1946 roku wzniesiony został „Pomnik tragedii skalbmierskiej”. Postument pomnika zawiera sceny, jakie rozgrywały się podczas pacyfikacji, oraz nazwiska poległych i zamordowanych. Na postumencie stoi rzeźba kobiety z orłem u jej stóp. Autorem pomnika jest rzeźbiarz i grafik Jerzy Bandura.

Zaproponował: WWAT

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Skalbmierz
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na