Konzentrationslager Warschau (KL Warschau) był w czasach II wojny światowej jednym z elementów hitlerowskiej machiny służącej eksterminacji narodów okupowanych krajów. Utworzony w 1943 r. obóz koncentracyjny miał za zadanie zredukowanie liczby mieszkańców Warszawy i zlikwidowanie przez to zagrożenia wybuchem powstania.
Obóz utworzono na terenie Woli, a jego główną część zlokalizowana została przy ulicy Gęsiej, od której wzięła swoją nazwę „Gęsiówka”. Wokół KL Warschau narosły kontrowersje związane ze znikomą o nim wiedzą. Według jednych źródeł zginęło tutaj około 20 tys. osób, kiedy inne wskazują liczbę 200 tys. Równie kontrowersyjne jest istnienie komór gazowych w tunelu przy dworcu kolejowym Warszawa Zachodnia.
Od lat toczą się spory o upamiętnienie ofiar obozu koncentracyjnego na Woli pomnikiem. Dziś na Skwerze im. Alojzego Pawełka, w części znajdującej się przy ulicy Prądzyńskiego znajduje się pomnik składający się z głazu narzutowego i krzyża, przed którym usypano pęknięte serce z kamieni polnych.