Wilhelm Lürkens był jednym z wielu łódzkich fabrykantów. Swoją działalność produkcyjną rozpoczął w 1885 r., wytwarzając dzianinę bawełnianą i wełnianą. Nie mając wówczas własnej fabryki, dzierżawił zaplecze przy ul. Piotrkowskiej 70.
W 1898 r. po latach wynajmu przy ul. Wólczańskiej 44/50 zaczął sukcesywnie wznosić swoją fabrykę. Ponieważ jest ona na działce pomiędzy ul. Wólczańską i Al. Kościuszki (dawniej Spacerowa), Lürkens zadecydował, że wjazd do zakładu będzie od Wólczańskiej. Od Al. Kościuszki, czyli dawnej Spacerowej, ulokował swój pałac (http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/27960,lodz-palac-wilhelma-l%C3%BCrkensa.html) i mały dom. Kompleks fabryczny został wzniesiony w stylu secesyjnym (bardzo skromnym) z uwidocznioną czerwoną cegłą. Monumentalności budynkom dodaje wysoka klatka schodowa zwieńczona zbiornikiem na wodę oraz komin.
Po niespodziewanej śmierci fabrykanta w 1920 r. rodzina wystawiła fabrykę oraz jego kolekcję dzieł sztuki na sprzedaż. W okresie II wojny światowej, jak w większości tego typu fabryk, produkcję zmieniono na asortyment typowo wojskowy - bieliznę i odzież. Utrzymywano ją jeszcze po 1945 r.
W 1974 r. była fabryka Lürkensa została jednym z oddziałów nieistniejących już Zakładów Odzieżowych im. A. Próchnika. Obecnie budynki pofabryczne są poddane rewitalizacji z myślą o wykorzystaniu ich na hotel.