Zapora wodna na Kwisie w okolicach Złotnik Lubańskich, została wybudowana z wykorzystaniem malowniczego, wąskiego przełomu tej rzeki. Fakt ten zdecydowanie obniżył koszt inwestycji. Powstała według projektu Curta Bachmanna (zaprojektował on również zapory leśniańską i pilchowicką) z Jeleniej Góry. Surowca kamiennego dostarczyły pobliskie kamieniołomy, natomiast cement dowożono z wiekszej odległości, bo aż z Opola. Budowa trwała od kwietnia 1919 roku do jesieni 1924 roku.
Z budową elektrowni uporano się znacznie szybciej, trwała bowiem od 1922 do 1924 roku. Złotnicka zapora i elektrownia budowane były w trudnych powojennych czasach. Z uwagi na brak fachowców z Włoch, których w dużej ilości zatrudniono przy budowie zapory w pobliskiej Leśnej, korzystano głównie z miejscowej siły roboczej (w sumie zatrudniono 325 osób).
Dane techniczne:
Długość korony zapory: 168 m
Wysokość : 36 m
Szerokość w koronie: 5 m
Szerokość w stopie: 27 m
W wyniku spietrzenia wód Kwisy powstało malownicze górskie jezioro o powierzchni 125 ha i długości 8,4 km. W elektrowni wodnej zainstalowano trzy turbiny Francisa, których łączna moc to 4,43 MW. seti3a